Metal işçileri birçok şehirde üretimi durdurdu: ‘Grev haktır yasaklanamaz!’

Binlerce metal işçisi Ankara, İzmir, Mersin, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ başta olmak üzere birçok şehirde üretimi durdurdu. Vardiyaya yarım saat geç başlayan işçiler, ‘kıdem zammı, 2 yıllık sözleşme ve zam talebimizden taviz yok’ dedi.

Metal işçileri birçok şehirde üretimi durdurdu: ‘Grev haktır yasaklanamaz!’

Metal işçileri, Bakanlar Kurulu’nun “milli güvenlik” gerekçesiyle koyduğu grev yasağını deldi. Metal işçileri, kıdem zammı, 2 yıllık sözleşme ve zam talepleriyle Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Tekirdağ, Kocaeli, Bilecik, Bandırma, Gölcük, Gebze ve Kırklareli’nde üretimi durdurdu. Çoğu şehirde vardiyayı yarım saat geç başlatan işçiler “Grev hakkımız engellenemez”, “Şartel inecek bu iş bitecek” sloganlarıyla yürüyüşler düzenledi.

Kırklareli Lüleburgaz’da Trakya döküm işçileri Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) dayatmalarına karşı bu üretimi 30 saat durdurduklarını açıkladı.  Bursa’da Bosch ve Renault başta olmak üzere çoğu fabrikada üretim durdu. Aksaray’da Mercedes işçileri de üretimi durdurduklarını açıkladı.

Mersin’de Çimsataş, Kocaeli’nde Arçelik ve Ford Otosan ve Ankara’da Man fabrikalarında çalışan binlerce işçi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) ve grev yasağına karşı üretime yarım saat geç başladı.

Türk Metal Sendikası: ‘Eylemler devam edecek’

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Bugün bütün iş yerlerinde bir saat duruş eylemi gerçekleştireceğiz. Bir sonuç alamazsak her gün eylemlerimiz devam edecek. Gelecek hafta Bursa'da bundan sonraki eylemlerimize, yeni yol haritamıza karar vereceğiz" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler