Merve Ünal'ı öldüren polise müebbet hapis istemi

Diyarbakır’da meslektaşı Merve Ünal’ı öldüren polis hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Merve Ünal'ı öldüren polise müebbet hapis istemi

Diyarbakır’da 26 Mayıs’ta birlikte yaşadığı polis M.Y. tarafından öldürülen Merve Ünal isimli polisin cinayetine ilişkin soruşturma tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ikili arasında geçen Whatsapp mesajlaşmaları, tanık beyanları, olay yeri inceleme, otopsi raporu, güvenlik kamerası kayıtları, kriminal inceleme raporu, şüpheli savunması ve müşteki beyanları yer aldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre Merve Ünal cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede, ikili arasındaki ilişkiye dair bilgi sahibi olarak iki kişinin ifadesine başvuruldu.

İki şahsın beyanları dikkate alan savcı, iddianamede “Kendisine ait arabasını kullanmasına izin vermeyerek, cep telefon numarasını değiştirerek kendi adına kayıtlı hattı kullanmaya zorlayarak, yakın kız arkadaşlarıyla bile görüşmesini engelleyerek, eski erkek arkadaşının fotoğrafının bulunduğu bilgisayara ateş ederek” M.Y.’nin Merve’ye psikolojik şiddet uyguladığını belirtti.

İddianamede, Olay Yeri İnceleme ve Kriminal Polis Laboratuvarı raporunda M.Y.’nin kendi silahıyla 15 el, Merve Ünal’ın silahından da 3 el ateş edildiği tespitine de yer verildi.

Otopsi raporunda ise Merve Ünal’ın vücudunda 17 kurşun girişinin tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, fail erkek M.Y.’nin savunmasında Merve’nin kedisine şiddet ve baskı uyguladığını ileri sürdüğü belirtildi.

Savcı iddianameye ilişkin yaptığı hukuki değerlendirmede, M.Y.’nin psikolojik şiddet uyguladığı, mağduru tahrik eden şüpheli yönünden haksız tahrik hükümlerinin oluşmadığı ve eylemin öldürme kastıyla gerçekleştirildiği vurguladı.

‘Haksız tahrikten yararlanmamalı’

Savcının, Merve Ünal’ın silahından çıktığı belirtilen 3 kurşuna dair yaptığı değerlendirmede de, “Şüphelinin savunmasına itibar edilemeyeceği, 15 el ateş ettikten sonra maktulün tabancasını alarak ya da eline tutturarak bulunduğu yöne doğru 3 el ateş ettiği, bu nedenle aslında kendisine yönelik gerçekleşen bir saldırı, bulunmayan şüphelinin haksız tahrikten yararlanamayacağı” aktarıldı.

Müebbet hapis istemi

Polis M.Y.’nin eylemi tasarlayarak gerçekleştirmediği ileri sürülen iddianamede, M.Y.’nin “Kasten öldürme” ve “ Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” suçlamasıyla müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

M.Y. hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İlk duruşma 22 Kasım’da görülecek.

‘Cinayetin tasarlanarak işlendiğini düşünüyoruz’

Merve Ünal’ın aile avukatı Zülal Erdoğan, iddianamede kadına yönelik psikolojik şiddetin kabul edilmesinin hukuki olarak anlamlı olduğunu belirterek, “Biz eylemin kasten değil, tasarlanmak suretiyle ve canavarca hisle işlendiğini düşünüyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler