Mersin’de nükleer santrale karşı miting

Mersin’de nükleer santrale karşı miting

Mersin’de nükleer tesis yapılmasına karşı düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) çağrısıyla yapılan miting, saat 13.00’te Forum AVM ve Özgür Çocuk Parkı’ndan başlayan iki yürüyüşün ardından toplanılan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nda gerçekleşti.

Türkiye’nin bir çok ilinden nükleer karşıtı kişi ve kurumların, doğa ve yaşam savunucusu platformların, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin katıldığı yürüyüş ve mitingde nükleer karşıtı sloganların yanı sıra geçtiğimiz günlerde katledilen Özgecan Aslan da anıldı ve katilleri lanetlendi.

Eylem boyunca “Nükleere inat yaşasın hayat, Mersin Çernobil olmayacak, Radyoaktif limon istemiyoruz, Susma haykır nükleere hayır, Nükleere geçit vermeyeceğiz, Dereler özgürdür özgür akacak” sloganları atıldı. Özgecan Aslan için de “Jin, jiyan, azadi” sloganı sıklıkla atıldı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un düzenlemiş olduğu mitinge; Sinop NKP, Gerze Çevre Platformu, Munzur Çevre Derneği, Hatay NKP, Karadeniz İsyandadır Platformu, TMMOB, KESK, DiSK, Türk Tabibler Birliği, Mersin Barosu, Ekoloji Meclisi gibi demokratik kitle örgütlerinin yanısıra, HDK, SYKP, YSGP, EMEP, SDP, Halkevleri, CHP gibi siyasi partiler ve Yeşil Öfke, Bağzı Üniversiteliler, Genç Sen, Dev Lis, Öğrenci Kolektifleri gibi örgütlenmeler katıldı. Mitingde, Mersin NKP sözcüsü Ful Uğurkan, HDP Mersin milletvekili HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Eş Başkanı M. Fazıl Türk, Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen ve bir çok çevre aktivisti sözcüsü de konuşma yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler