Mersin’de dokuz aylık hamile kadın tutuklandı

Dokuz aylık hamile Remziye Baska hakkında kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle Mersin’de tutuklandı. Aile, Remziye Baska’nın durumundan endişeli.

Mersin’de dokuz aylık hamile kadın tutuklandı

Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Demirtaş Mahallesi’nde oturan 9 aylık hamile Remziye Baska, ailesinin evinde 5 Ağustos’ta gözaltına alındı. “Örgüte yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla hakkında 2 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu öğrenilen Baska, karar yüzüne okunduktan sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Kızının durumundan endişe ettiğini kaydeden anne Ayşe İnan, kızının daha önce 6 ay cezaevinde kaldığını ve bırakıldığını söyledi.

‘Kızımı alıp gittiler’

Baska’nın gözaltına alındığı günü anlatan anne İnan, “Eşim kalp krizi geçirmişti, daha yeni hastaneden eve getirdik. Saat 14.30’da evin her tarafı polisler tarafından sarıldı” dedi. Eve gelen polislerin kızını aradıklarını belirten İnan, “Evi arayacaklarını, karşı çıkılırsa evi darmadağın edeceklerini söylediler. Evin her yerini aradıktan sonra kızımı alıp gittiler. Arkalarından emniyete gittiğimizde, kızımın orda olmadığını söylediler. Her yeri aradık bulamadık. Sonra tekrar Emniyet’e gittiğimizde ‘Burada’ dediler” şeklinde konuştu.

Anne’den kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Kızının 9 aylık hamile olduğunu vurgulayan anne İnan, “Kızım her an doğum yapabilir. Kızımın kalça kemiğinde sorun var. Daha önceki doğumu sırasında sıkıntılar yaşadı. Bu haliyle cezaevine girmesi sağlığı açısından çok sıkıntılı. Durumundan endişeliyiz” dedi. Anne İnan, “Tek isteğim kızımın doğumu sırasında gereken önlemlerin alınması ve çocuğunu sağlıklı doğurması” diye konuştu. Önceki gün cezaevine gidip kızın gören anne İnan, kızının sağlık durumunun iyi olduğunu, revire çıkarılacağını ve ardından hastaneye götürüleceğini söyledi. Kızının durumundan endişe ettiklerini kaydeden anne İnan, yetkililere duyarlılık çağrısında bulundu.

(Dihaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler