Merkez Bankası fiyat istikrarındaki risk gerekçesiyle faiz oranını sabit tuttu

Para Politikası Kurulu, faiz oranlarını yüzde 24’te sabit tuttuğunu, fiyat istikrarına yönelik riskler devam ettiğini bildirdi.

Merkez Bankası fiyat istikrarındaki risk gerekçesiyle faiz oranını sabit tuttu

Merkez Bankası’nın, Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu toplantısından faizin sabit tutulması kararı çıktı. Duyuruda, ‘kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir’ ifadesi kullanıldı.

Merkez Bankası 13 Eylül tarihli toplantısında haftalık repo faizini, 625 baz puan artırarak yüzde 17,75'ten yüzde 24 seviyesine yükseltmişti.

Bugünkü toplantı öncesi anketlere katılan analistler kararın faizi sabit tutma yönünde olacağı görüşündeydi.

Kurul toplantısı sonrası yapılan açıklamada kararın gerekçesi şöyle sıralandı:

Riskler devam ediyor

“İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir.

“Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyette yavaşlama

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir.

“Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

İlave parasal sıkılaştırmalar 

Merkez Bankası gerekçesinde fiyat istikrarına vurgu yaparken "ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma" yapabilecekleri vurgusunu da yaptı. 

Faizi sabit tutma kararı sonrası beklendiği gibi piyasada dalgalanma olmadı. Güne 5,35 seviyesinde başlayan ABD Doları karar öncesi 5.,38 seviyesini görmüştü. Faizin değişmeyeceği açıklanınca 5,33 seviyesine indi. 

Derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları

Merkez Bankası açıklamasında "Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğini" de belirtti.

Açıklanacak en yakın veri ise uluslarası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye notu değrlendirmesi olacak.

Diğer derecelendirme kurumuşu Moody's ise bugün Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye finans dışı şirketler için görünümün gelecek 12-18 ay için negatif kalmaya devam edeceği açıklamasını yapmıştı.

Bianet

Etiketler: Merkez Bankası, faiz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler