Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltti, AKP'li bakan destekledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), olağanüstü toplanarak Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını yüzde 13.5’den yüzde 16.5’ye yükseltti. Kararın ardından Dolar kuru 4.57’ye kadar geriledi. Erdoğan 6 Mayıs'ta “Ahdim olsun ki faizler, enflasyon ve cari açık düşecek. Yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak” demişti.

Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltti, AKP'li bakan destekledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), olağanüstü toplanarak Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını yüzde 13.5’den yüzde 16.5’ye yükseltti. Kararın ardından Dolar kuru 4.57’ye kadar geriledi. Gecelik faiz oranları değiştirilmedi. Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’den yapılan açıklamada kararın gerekçeleri şöyle belirtildi:

Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir

Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, “Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, faiz oranını yükseltmesi üzerine AKP’li bakanlardan peş peşe açıklamalar geldi. Erdoğan korkusundan bugüne kadar Merkez Bankası’nın faiz artırması gerektiğini söyleyemeyen ekonomi kurmayları kararı desteklediklerini belirtti

Şimşek’ten Merkez Bankası’nın faiz kararına ‘tam destek’

TCMB’nin faiz arttırma kararının ardından ilk açıklama Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Mehmet Şimşek, Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak için atacağı adımlara “tam destek” vereceğini kaydetti ve şunları söyledi:

Para politikasının kredibilitesini sağlamanın ve yatırımcıların güvenini tekrar kazanmanın vakti geldi. Hükümet cari açığı düşürmek ve TCMB’nin dezenflasyon çabalarına katkı için mali disiplini korumaya ve yapısal reformları hızlandırmaya kararlı.
TCMB Başkanı ve PPK (Para Politikası Kurulu) üyelerinin TL’deki düşüşü ve fiyat istikrarının sağlamak için atacakları gereken her adımda tam desteğim var. Türkiye’nin hiçbir makro ekonomik problemi çözülemez değil, problemleri daha önce çözdük yine yapabiliriz.

Zeybekçi: Merkez Bankası’nın attığı adımı destekliyoruz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün attığı adımı desteklediklerini bildirdi.

Zeybekçi, “Dolar, açıklamadan sonra epey bir geriledi. Bununla ilgili açıklamalar yaptık. Kanunlarımız, bazı kurum ve bakanlıklara yetkiler, sorumluluklar verir. Bütün kurumların kanunla tanımlanmış görevleri vardır. Bu görevleri icra edenler, hiçbir zaman için dönüp sorumluluğu başkalarına yükleyici hareketlerde bulunmazlar. Bunun altını çizerek söylüyorum. Yetkilerini kullanırlar ve sorumluluklarını yerine getirirler. Sonuçlarına da olumlu veya olumsuz katlanırlar. Bugün yaşadığımız da buydu.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan “Ahdim olsun düşecek” demişti

6 Mayıs’ta partisinin seçim manifestosunu açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Ahdim olsun ki faizler, enflasyon ve cari açık düşecek. Yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak” demişti.

Dün ise eski AKP’lilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Erdoğan, “Kurdaki dalgalanma sadece ülkemizle ilgili değildir” diyerek döviz kurunda üstesinden gelemeyecekleri bir durum olmadığını iddia etmişti. Erdoğan ayrıca “Yerlilik ve vatanseverlik” budur diyerek yerli paranın dövize çevrilmemesi çağrısında bulundu.

(Sendika.org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler