Merkel: Türkiye'nin özel bir Alman ekonomik yardımına ihtiyacı yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin şimdilik özel bir Alman ekonomik yardımına ihtiyacı yok' dedi.

Merkel: Türkiye'nin özel bir Alman ekonomik yardımına ihtiyacı yok

Federal Hükümet'in Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de yaptığı haftalık basın toplantısında "Biz her zaman tekrar tekrar söylediğimiz gibi Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz. Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak için yapıcı çaba sarf ediyoruz. Türkiye ile Almanya arasında iyi ekonomik ilişkilerin kurulması için çalışıyoruz" demişti. 

Türkiye'ye mali yardım yapılıp yapılmayacağıyla ilgili bir soruya da Seibert, federal hükümetin gündeminde böyle bir konu olmadığını kaydetmişti. 

Konuyla ilgili daha önce de bir açıklama yapan Merkel, "Türkiye'de ekonomik istikrarsızlık kimsenin çıkarına değil. Ancak Merkez Bankası'nın bağımsız olmasını sağlamak için her şey yapılmalı'' ifadesini kullanmıştı. 

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise ABD'nin Türkiye ve Çin'e ek gümrük vergisi uygulaması üzerinden Trump'ı eleştirmiş ve "Bu ticaret savaşı ekonomik büyümeyi hem yavaşlatıyor hem de tahrip ediyor. Yeni belirsizlikler ortaya çıkarıyor" değerlendirmesini yapmıştı. 

(AA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler