Merkel: AB, Türkiye'ye yönelik yardımlarını gözden geçirmeli

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye tam üyelik öncesi verilen AB mali yardımlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel: AB, Türkiye'ye yönelik yardımlarını gözden geçirmeli

Brüksel'de süren AB Liderler Zirvesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Türkiye'de insan haklarına ilişkin durumun kabul edilemez olduğunu söyledi ve Türkiye'ye AB'ye katılımıyla bağlantılı olarak verilen fonların azaltılması gerektiğini vurguladı fakat NATO müttefiki olan ülkeyle “köprüleri yıkmak” istemediğini dile getirdi.

28 üyeli birlikte Türkiye’nin 2005’ten bu yana süren üyelik müzakerelerini tamamen bitirmek gibi bir fikir birliği olmadığını aktaran Merkel Türkiye’yle görüşmelere devam etmek istediğini aktardı ve "sığınmacı akınındaki yardımları" için Türkiye’den övgüyle bahsetti.

Merkel, Türkiye'nin "gümrük birliğini güncellenmesi"ne ilişkin taleplerinin görüşülmesini de istemediklerini vurguladı.

Almanya ile Türkiye arasında son dönemde birçok konuda siyasi gerginlikler yaşanıyor. Son iki yıl içinde İncirlik'ten, Alman meclisinde kabul edilen Ermeni soykırımı kararı ve Türk bakanların Almanya'daki mitinglerinin iptaline kadar birçok konuda tansiyon yükselmişti. Türkiye'de aralarında gazeteci Deniz Yücel, Meşale Tolu ve insan hakları savunucusu ve bilişim uzmanı Peter Steudtner'in tutuklanmasının ardından Almanya hükümeti Türkiye politikasını sertleştireceğini açıklamıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler