Mepar Nakliyat, ekonomik krizi bahane etti, 97 işçiyi işten çıkardı

TÜMTİS’in örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Bursa TOFAŞ fabrikasında, Mepar Nakliyat’a bağlı çalışan 97 işçi ekonomik kriz bahane edilerek işten çıkarıldı.

Mepar Nakliyat, ekonomik krizi bahane etti, 97 işçiyi işten çıkardı

Bursa TOFAŞ fabrikasında nakliye ve park işlerini yapan Mepar Nakliyat’ta çalışan 97 işçi ekonomik kriz bahane edilerek işten çıkarıldı. İşçiler, işten çıkarmalara karşı TOFAŞ önünde yaptıkları kısa yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı. Evrensel’de yer alan habere göre Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, TÜMTİS ile Mepar Nakliyat arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiğini belirterek “Ülkedeki kriz bahane edilerek TOFAŞ bu işçilerin çalışma hakkını ortadan kaldırdı. Bu işçiler işten çıkarılarak onların yaptığı işe TOFAŞ’ın kendi bünyesinde çalışan kadrolu işçiler aktarılıyor” dedi.

'Burada açık ve net bir şekilde yasalar ihlal edilmektedir'

Aslan, yanında taşıdığı Anayasa’da var olan işçi haklarını okuduktan sonra “Burada çalışan işçiler ne TOFAŞ’ın ne de Mepar Nakliyat’ın bir eşyası değildirler. İnsan ve bu ülkenin vatandaşıdırlar. Bu ülkenin yasaları ve kanunları işverene işyerini açma hakkını vermiş, bir o kadar da işçilere çalışma hakkını vermiş ve iş güvencesini yasalarla güvence altına almıştır” dedi. Aslan sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün burada açık ve net şekilde yasalar ihlal edilmektedir. Bugün işverenler çeşitli gerekçeleri bahane göstererek işçilerin çalışma hakkını ortadan kaldırıyorlar. Bu işçiler bir ayı aşkındır çalıştıkları halde ücretlerini alamıyorlar. İşten çıkarılacaklarına dair bir haftadır hiçbir şey söylenmemesine rağmen çalışma hakkı TOFAŞ yetkilileri tarafından ellerinden alınarak iş yerlerinde boş durduruluyorlardı. Halbuki TOFAŞ’ta üretim devam ediyor. Banttan her dakika araba çıkıyor ve bu arabalar başkaları tarafından parka çekiliyor. Ama bu işçilerin çalışma hakkı ortadan kaldırılıyor."

Çalışma Bölge Müdürlüğü yetkilileri denetim yapmıyor

Aslan, Çalışma Bölge Müdürlüğü yetkililerinin işçilerin işten çıkarıldıkları fabrikaları denetleyerek kıdem tazminatlarının yasalara uygun şekilde ödenip ödenmediğini denetlemediğini belirterek “İşçiler bu kurumlar müracaat ettiklerinde ya notere ya da başka kurumlara yönlendirilerek oyalanmaya çalışıyorlar” dedi. Aslan, yasal haklarını ve işçilerin haklarını sonuna kadar koruyacaklarını belirtti.

Daha fala işçinin de işten çıkarılmış olduğuna dair duyumlar var

Açıklamada işten atılan bir işçi de söz aldı. Çalıştıkları halde paralarını hâlâ alamamış olduklarını belirten işçi “Kış günü işsiz kaldık, hayat şartlarının en zor olduğu zamanda işsiz kalmak insanın psikolojisini daha fazla bozuyor. Şimdi düşünüyorum çocukların masraflarını nasıl karşılayacağım, evin giderlerini nasıl karşılayacağım diye. Bugün yaptığımız iş elimizden alındı ve TOFAŞ’ın kadrolu çalışanlarına verildi. Bizler kapı önüne konulduk” dedi. İşçi, kendileri dışında da TIR’larda çalışan işçilerin de işten çıkarıldığına ilişkin duyumlar aldıklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler