Mélenchon Macron’a karşı muhalefetin liderliğine aday

Guardian’da Kim Willsher imzasıyla yayınlanan habere göre, sıkı solcu lider Mélenchon mecliste veya gerekirse sokakta mücadele etmeye hazır. Yeni başkan Macron’u işçi hakları üzerinden sıkıştırmak, gündeminin birinci maddesi. (Çeviri: SiyasiHaber)

Mélenchon Macron’a karşı muhalefetin liderliğine aday

Jean-Luc Mélenchon geçtiğimiz hafta ilk kez Fransa Parlamentosu’na milletvekili olarak girerken, kendisini takip eden kameraya dönüp Fransa bayrağının yanında duran Avrupa Birliği bayrağını göstererek şöyle dedi: “Buna katlanmak zorunda mıyız?”

Daha önce de La France Insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa) partisinin yeni seçilen 16 milletvekili ile birlikte meclis binasının merdivenlerinde yumruğunu kaldırarak “direniş” diye haykırmıştı.

Mélenchon “halkın hizmetindeki muhalefet milletvekilleri” olduklarını ilan etmişti. Mélenchon önümüzdeki beş yıl Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yürüyüş Hareketi’nin çoğunluk hükümeti ile kıyasıya mücadele edeceğini ifade etti.

Bu, parlamentoda ve Mélenchon’un açıkça ifade ettiği gibi gerekirse sokaklarda verilecek olan bir mücadele.

Sıkı bir AB yanlısı olan eski yatırım bankacısı Macron, Fransa’nın iş kanunlarını gevşeterek şirketlerin işe alım ve işten çıkarma süreçlerinin kolaylaşmasının, çalışma saatlerinin ve ücretlerin sendikalarla değil işverenlerle müzakere edilmesinin ve kıdem tazminatında adaletsizliğin önünü açmak istiyor.  Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı, sendikaların “sosyal diyalog ve müzakereyi ortadan kaldıracağı” gerekçesiyle şiddetle karşı çıktığı, kararname ile yasa yapılmasını sağlayan “meclis kararları” ile ilerlemeyi planlıyor.  Macron aynı zamanda kamu harcamalarında yaklaşık 60 milyar Euro kesintiye gitmeyi ve 120 bin kamu emekçisini işten çıkarmayı hedefliyor. Mélenchon ise işçi hakları konusunda tek bir taviz verilmemesi için mücadele edeceğine söz verdi.

Mélenchon’un partisinin toplam 577 üyesi bulunan mecliste yalnızca 17 sandalyesi var. Ancak genel seçimlerde ikinci parti olarak 112 milletvekili ile meclise giren ve şu anda parçalanma yaşayan muhafazakar Cumhuriyetçiler ve 2012 seçimlerinde 295 olan sandalye sayısı 29’a düşen ve son derece büyük bir bölünme yaşayan Sosyalist Parti ile kıyaslandığında en azından birleşik bir muhalefet oluşturuyor. Macron'un partisinin 308 sandalyesi varken müttefiki Demokratik Hareket’in 42 sandalyesi bulunuyor.

Buna karşın, ilerici merkez sağ düşünce kuruluşu Fondapol'un Direktörü siyaset bilimci Dominique Reynié, seçim sonrası balayı dönemi sona erdiğinde her şeyin Macron'un istediği şekilde ilerleyeceğinden şüphe ettiğini ifade etti. Reynié “Muhalefetle karşı karşıya gelecek. Bu, parlamentoda olmazsa sokaklarda olacak” ifadelerini kullandı.

Anket şirketi OpinionWay'in Direktör Yardımcısı Bruno Jeanbart, Macron'un zaferinden önce de uyarıda bulunmuştu: "Muhalefet nerede? Muhalefet parlamentoda yapılmazsa sokaklarda ve medyada yapılacak."

 

Aynı uyarılar bu hafta, Fransa'daki siyasi durumu "patlamaya hazır bomba” olarak nitelendiren Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden siyaset bilimci Luc Rouban tarafından da tekrarlandı. Rouban, Boyun Eğmeyen Fransa’nın "biraz direnç" gösterebileceğini, ancak "muhalefetin kendisini parlamentonun dışında ifade etme ihtimalinin yüksek olduğunu" ifade etti.

Mélenchon, Meclis'te göreve başlamadan önce de manşetlerden inmiyordu. Macron'un daha göze çarpan ve tecrübeli milletvekillerinden biri olan ödüllü matematikçi Cédric Villani’den “matematikçi adam” diye bahsederek şunları söylemişti: "Ona iş kanununun ne olduğunu anlatacağım ve çok şaşıracak. İş kanununun içinde ne olduğuyla ilgili hiçbir fikri yok! Sekiz saatlik iş gününün 100 yıllık bir mücadelenin sonucunda elde edildiğinin farkında değil.” Villani bir tweet ile bu sözlere yumuşak bir yanıt vermişti: "Sevgili Jean-Luc Mélenchon," IHP'nin (bir matematik araştırmaları merkezi) direktörü olarak iş sözleşmelerini gördüm. Fakat özel ders almaktan da memnuniyet duyarım!"

Rouban, Mélenchon ve yedi Ulusal Cephe milletvekili ile birlikte ilk kez milletvekili seçilen aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'in, cumhurbaşkanlığı seçimleri için de güçlü bir tema olan "toplumsal tepkiyi" örgütleyebileceklerini belirtti. Rouban, muhalefet partilerinin güçlü olmamalarından dolayı durumun daha da öngörülemez hale geldiğini ifade etti ve “sözlerinin kamuoyunda bir ağırlığı olacak mı yoksa işçi sınıfında kayıtsızlık ve orta sınıfta sabır mı hakim olacak, bu belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

Fransız iş dünyası liderlerinin örgütü MEDEF’in Başkanı Pierre Gattaz, Mélenchon'un Macron'a karşı inandırıcı bir muhalefet yürüttüğü fikrini reddetti. Mélenchon'un Fidel Castro ve Hugo Chávez'i ilahlaştırmasının kendisini "son derece tehlikeli" düşüncelere sahip bir insan haline getirdiğini ifade etti.

Gattaz Anglo-Amerikan Basın Derneği’ne yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Konuşabilir. Güçlü bir hitap yeteneğine sahip, güzel konuşan fakat düşünceleri Fransa’yı yıkıma ve yalnızlığa götürecek olan birine inanan insanlar için işlerin nasıl sonuçlandığını görmemiz gerekiyor. Açıkça ifade etmemiz gerekiyor. Bugüne kadar Fransa’da istihdam yaratmaya yönelik herhangi bir fikir üretmedi. Mélenchon kendi şirketini kurup istihdam yaratsın, ondan sonra bir şeyler söylesin.”

Macron'un ekonomik reform planlarının "yeterince başarılı olmadığı" görüşünde olan Gattaz, reformun hayata geçirilmesi konusunda "iyimser" olduğunu söylerken, bunun gerçekleşmemesi durumunda “2022'de ikinci turda Mélenchon ve Le Pen'e bakacağız" ifadelerini kullandı.

Macron'un liberal ekonomik programına karşı olan muhalefetin nereden geldiği konusundaki düşünceleri sorulan Gattaz, “muhtemelen sokaklardan” cevabını verdi.

Tarihçi Jean Garrigues, muhalefet partilerinin mutlak bir parlamento çoğunluğuna karşı çok az silahı bulunduğunu belirterek "muhalefet oylarının fazla bir fark yaratamayacağını" ve hükümete karşı güç birliği yapma veya mücadeleyi sokağa taşıma seçeneğinin de olduğunu ifade etti. İkinci seçenek yalnızca "sendikalar ve kamuoyunun baskısı olduğunda" işe yaramıştır. SciencesPo Üniversitesi'nden Doçent Olivier Rozenberg şöyle konuştu: "Muhalefet kanunları değiştiremeyecek, ancak görüşlerini ifade edebilirler. Çoğunluğu haklılığını kanıtlamaya zorluyorlar ki bu da çok önemli.”

Mélenchon, geleneksel sol ve sağ partilerin bölünmesi nedeniyle öksüz kalan ve rekor bir oranla genel seçimde sandığa gitmeyen % 57’lik seçmen bloğunun en iyi müttefiki olduğuna inanıyor. Mélenchon "Cumhurbaşkanı, toplumsal bir darbe yapmak için meşruiyete sahip değil. Bu oy vermeme tavrında, eğer mücadelemizde kullanmayı başarabilirsek ortaya çıkacak olan bir enerji görüyorum" ifadelerini kullandı.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2017/jun/24/jean-luc-melenchon-france-new-resistance-macron?CMP=twt_gu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler