Meksika'nın yeni solcu lideri: Mutlu azınlığın ve eşitsizliğin kökünü kazıyacağız!

Meksika'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador yemin töreninin ardından yaptığı konuşmada "Meksika'ya, yöneticiler ve zengin azınlık kadar zarar veren bir şey olmadı. Açgözlü bu elitleri yolcu etmenin zamanı geldi” dedi.

Meksika'nın yeni solcu lideri: Mutlu azınlığın ve eşitsizliğin kökünü kazıyacağız!

Ülkesi ve diğer Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra sosyal ve geleneksel medyada da isminin baş harflerinin kısaltması AMLO ile anılan Obrador, törenin ardından milletvekillerinin ve aralarında yabancı devlet başkanlarının da bulunduğu konukların önünde konuşma yaptı.

Arkasına dev Meksika bayrağı asılan 65 yaşındaki Orbador konuşmasına, "Meksika'ya, yöneticiler ve zengin azınlık kadar zarar veren bir şey olmadı. Açgözlü bu elitleri yolcu etmenin zamanı geldi. Ayrıca kronik yoksulluk ve çete şiddetiyle de mücadele edeceğiz" diyerek başladı.

Başkent Meksiko'daki yasama sarayı San Lazaro'da gerçekleştirilen yemin töreninde solcu lider, görevi boyunca her türlü yolsuzlukla mücadele edeceğini ve adaletli olacağı sözünü de verdi.

'Meksika'da radikal bir yeniden doğuş olacak'

Ülkesinde on yıllar boyunca uygulanan neoliberal politikalara yoğun eleştiri getirdiği hitabında bu politikaların halk için felaket olduğunu belirtti.

AMLO, Meksika'nın içinde bulunduğu mevcut durumu neoliberal politikalardan kalan 'felaket bir miras' olarak tanımladı ve Meksika'da "radikal" bir yeniden doğuş meydana getireceklerini ifade etti.

"Hükümet artık ne açgözlü azınlığın hizmetinde bir komite, ne de daha önce olduğu gibi yağmacı zihniyetin işini kolaylaştırıcı bir yer olacak" diyen Obrador, daha sonra dışarı çıkarak yemin törenini izlemeye gelen coşkulu kalabalığa seslendi.

Lopez Obrador, burada yaptığı konuşmada da 130 milyon nüfuslu ülkede mutlu azınlığın yanı sıra eşitsizliğin de kökünü kazıyacaklarını salık verdi.

Meksika'da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan Obrador, hükümeti döneminde bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını kaydetti.

Obrador, meclisteki muhalif vekillerin akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için pankart açmalarına da değinerek, "Vadettiğimiz rafineri hizmete girdiğinde ve diğer rafinerilerin kapasitesini artırdığımızda akaryakıt fiyatları düşecek" diye konuştu.

Andres Manuel Lopez Obrador, 6 yıl boyunca bu görevde kalacak.

(EuroNews)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler