Meksika'da 'kadın cinayetleri' eylemi: 'Kadın katili devlet'

Meksika'nın başkenti Meksiko'da bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerini protesto etti. Kadınlar, Devlet Başkanlığı Sarayı'na kırmızı boyalarla "kadın katili devlet" yazdı. Ardından La Prensa gazetesinin binasına yürüyen kadınlar gazeteyi protesto etti.

Meksika'da 'kadın cinayetleri' eylemi: 'Kadın katili devlet'

14 Şubat Sevgililer Günü'de yapılan eylem, protestocuların Devlet Başkanlığı Sarayı'na kan kırmızı boyalarla "kadın katili devlet" yazmasıyla başladı. Sonrasında La Prensa gazetesinin binasına yürüyen kadınlar, burada öldürülen bir kadının ölümünün ardından çekilmiş olan fotoğrafları yayınlayan gazeteyi protesto etti.

Başkentte, Ingrid Escamilla adlı 25 yaşındaki bir kadının öldürülmesi ve cesedinin görüntülerinin sansürlenmeden yayınlanmasıyla başlayan protesto gösterisinde, eylemcilerle polis arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Yaklaşık 200 kişilik grup, gazeteye ait araçları ateşe verdi.

Reuters'ın haberine göre, ana sayfasını Escamilla'nın cesedinin görüntülerine ayıran Pasala adlı diğer bir gazete de alaycı bir dille attığı "Aşk Tanrısı'nın suçu" manşetiyle sert tepki topladı. Pasala, eleştirilere yanıt almak isteyen Reuters'ın sorularını karşılıksız bıraktı.

Eylem boyunca göstericiler hem adalet sistemi aleyhine sloganlar attı hem de kadın cinayeti haberlerini sorumlu ve duyarlı bir şekilde ele almayan basın mensuplarına ateş püskürdü.

Meksika'da ortalama her gün 10 kadın öldürülüyor. Resmi verilere göre ülkede geçen yıl, daha önce görülmemiş sayıda kadın cinayeti oldu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler