Meksika-ABD sınırında 23 aylık mülteci kız ve babası ABD'ye geçmek isterken boğuldu

El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 23 aylık kızı Valeria, yeni bir hayat arayışıyla ABD'ye geçmeye çalışırken Meksika sınırındaki Rio Bravo nehrinde boğularak hayatını kaybetti. Valeria ve babasının görüntüsü, 2015'de Muğla'dan Yunanistan'a geçerken boğularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan Kurdi'yi hatırlattı.

Meksika-ABD sınırında 23 aylık mülteci kız ve babası ABD'ye geçmek isterken boğuldu

Meksika'da yayın yapan La Jornada gazetesinde çıkan haberden aktardıklarına göre, ABD'nin Meksika sınırında sığınma başvurusu yapmak için bekleyen Oscar Alberto, pazar günü ABD'ye yasa dışı yollardan geçmeye karar verdi. Önce kızıyla nehri geçen Oscar, kızını ABD tarafında bırakarak eşi için geri dönerken, kızının nehre kapıldığını gördü. Kızı Valeria için tekrar geri dönen Oscar, Valeria'ya ulaşmasına rağmen akıntıya kapılarak kızıyla birlikte can verdi.

Oscar'ın eşi Tania Vanessa Avalos yakınlarıyla birlikte, iki aydır Puerta Mexico köprüsünde, ABD'den sığınma talep edebilmek için randevu almayı beklediklerini ve Meksika'nın kendilerine insani vize verdiğini belirtti.

Avalos, bulundukları yerde sıcaklığın 45 dereceye ulaştığını ve Meksika'da kalmaya devam ettikleri için Oscar'ın umutsuzluğa kapılarak  yüzerek ABD'ye geçme kararı aldığını söyledi.

Eşi ve kızının akıntıya kapıldığını gören Avalos'un, yetkililerden yardım istemesinin ardından Oscar ve Valeria'yı arama-kurtarma çalışmaları başladı. Yaklaşık 12 saat süren arama-kurtarma çalışmalarının ardından Oscar ve Valeria'nın cansız bedenlerine, Puerto Mexico köprüsünün 500 kilometre uzağında ulaşıldı.

Valeria'nın babasının tişörtü içinde, boynuna sarılmış bir şekilde bulunan cansız bedeni, 2015 yılında Muğla'dan Yunanistan'a şişme botla geçmeye çalışan ve botun alabora olmasıyla hayatını kaybeden Suriyeli Aylan Kurdi'yi hatırlattı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da, olaya ilişkin, "Bu çok acı bir durum. Her zaman söyledik, ABD ne kadar çok kişiyi reddederse, çölde veya nehri geçerken ölen o kadar kişi olacak." açıklamasında bulundu.

Meksika'nın ABD sınırındaki Matamoros şehrinde, çoğunluğunu Latin Amerikalı düzensiz göçmenlerin oluşturduğu binlerce kişi ABD'li yetkililer tarafından sığınma talebinde bulunmak üzere çağırılmayı bekliyor. Öte yandan, ABD'li yetkililer haftada ortalama 3 sığınma talebi kabul ediyor. 

Sorumlusu Trump’

Olaya ilişkin ABD, El Salvador ve Meksika’daki siyasilerden üzüntü ve tepkiler geldi.

El Salvador hükümeti olayı “trajedi” olarak nitelendirirken, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ise ABD’nin göçmenleri reddeden tutumunu eleştirdi.

ABD başkanlığı için Demokratlardan aday olmak isteyen Beto O’Rourke de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu ölümlerden Trump sorumlu” ifadesini kullandı.

Üzüntüsünü dile getiren isimlerden biri de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi.

Grandi, “Oscar ve Valeria’nın ölümü, güvenli ve onurlu bir hayat için insanları tehlikeli bir yolculuğa çıkmak zorunda bırakan şiddet ve ümitsizliğe karşı koymanın başarısız kaldığını gösteriyor” dedi.

Etiketler: Meksika, ABD, Mülteci

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler