Mehmet Latifeci mezarı başında anıldı

30 Mart 1995 tarihinde evlerinin önünde katledilen Demokrasi Partisi (DEP) Samandağ İlçe Başkanı Mehmet Latifeci ve babası Yahya Latifeci Sutaşı Mahallesi’nde bulunan mezarları başında anıldı.

Mehmet Latifeci mezarı başında anıldı

Anmaya; HDP İl Eş Başkanları Sultan Başaran, Kerem Nalbant, HDP Samandağ İlçe Eş Başkanı Naim Özbek, DBP İl Eş Başkanı Abdulrahim Şahin, HDP Erzin İlçe Başkanı Hüseyin Kur, HDP İl ve İlçe Yöneticileri, İHD Temsilcisi Mahmut Aydıncı, HDP PM eski üyesi Zeki Koç, SYKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hülya Kavuk, SYKP Samandağ İlçe Başkanı Yusuf Kimyon ve İlçe Yöneticileri, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yöneticileri, Akader Yöneticileri ve Mehmet Latifeci’nin yoldaşları katıldı. 

Mehmet Latifeci’nin hayatın tüm alanlarında mücadele yürüttüğünü belirten Ali Karasu, Latifeci’nin katillerini bir kez daha lanetlediklerini ifade etti.

Anmada konuşan HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran “Baba, oğul Yahya Latifeci ve Mehmet Latifeci evlerinin önünde karanlık güçler tarafından katledildi. Bu ülkede sadece Mehmet Latifeci burada Kürtlerin, faili meçhullerin en yoğun yaşandığı 90’lı yıllara ses verdiği için, burada görev aldığı için katledildi. 

Kürt annelerinin çığlığına batıda ses verdiği için Latifeciler katledildi. Bu ülkede şimdiye kadar bütün halklar ötekileştirilerek, birbirlerinden ayrıştırılarak, kutuplaştırılarak bir siyaset güdüldü. Fakat 90’lı yıllardaki o zulüm, on binlerce faili meçhul, Kürt çığlığına ses veren batıdaki dostlarımız, yoldaşlarımız onlar da bunun bedelini bir bir canlarıyla ödediler, katledildiler.

Ama 90’lı yıllardan bugüne kadar bu katliamlar, bu zorbalık, bu yok sayış devam ederken, bir taraftan da bizim mücadelemiz yükselmiştir, halklar yan yana gelmiştir, siyaset yapmışlardır, barışı savunmuşlardır. Bizler her yıl kaybettiğimiz, katledilen yoldaşlarımızın mezarı başında bu anmalara gelirken bir taraftan mücadeleye devam ediyoruz. Bugüne kadar geri adım atmadık, bundan sonra da geri adım atmayacağız, mücadelemizi büyüteceğiz. Bu ülkede barış tesis edilene kadar, hukuk herkese eşit uygulanana kadar bizler mücadelemize devam edeceğiz. Bizler bugüne kadar mücadele uğruna kaybettiğimiz bütün yoldaşlarımızı anıyoruz ve anıları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi. 

SYKP MYK üyesi Hülya Kavuk anmada yaptığı konuşmada Latifeciler şahsında Mart şehitlerinin tamamını anmak üzere bir araya geldiklerini belirterek “Mart ayı ne yazık ki kanlı bir tarihe tanıklık etti yıllarca ama aynı zamanda bir o kadar da bağrında hep direnişleri yeşertti. Mart ayı kadınların mücadelesinin yükseldiği, dirildiği, Mahirlerin, Beyazıt’ta şehit düşenlerin mirasçısı genç devrimcilerin bütün engellemelere rağmen ve zorluklara rağmen sesini yükselttiği, zalim Dehaka karşı mücadele verenlerin Kawaların sesini güçlendirdiği bir aydır. Türkiye devrim tarihi açısından birçok direnişi bağrında taşıyan Mart ayı Arap Alevi halkının da mücadelesi açısından önemli bir dönemeçtir. 30 Mart 1995’ te Mehmet Latifeci ve babası Yahya Latifeci katledildi. Antakya’da yıllardır yürütülmüş asimilasyon politikalarına karşı Arap Halkının uyanışını örgütlülüğünü engellemek isteyen zamanın Susurluk çetelerinin tetikçileri tarafından katledildiler. Mehmet yoldaşımız Arap Alevilere dönük asimilasyona ve derin güçlerin Türkiye halklarını birbirine kırdırma politikalarına karşı gerici ve inkarcı bu zihniyetin karşısında net, ikircimsiz bir tutum alması nedeniyle bir hedef haline getirildi. Latifeci’nin katledilmesi aynı zamanda Arap Alevi halkına bir mesajdı. Bu mesaja karşılık Arap Halkı dilini, kültürünü asimilasyona da karşı çıkarak çok daha fazla sahiplendi. Latifeci’nin yaktığı küçücük ateşi büyüttü. Latifeciler mücadelemizin her yerinde yaşamaya devam etti. Tıpkı 30 Mart’ta Kızıldere’de Denizleri kurtarmak için katledilen Mahir Çayanlar gibi. 80 darbesi döneminde tutuklanan, 82 Martında asılan Seyit Konuk, İbrahim Ethem Coşkun, Necati Vardar gibi. Yolumuz uzun ve engelli, evet hepimiz biliyoruz ve farkındayız. Ortadoğu halkları özgürleşene kadar, bu topraklara barış ve kardeşlik gelene kadar mücadelemiz sürdü, sürüyor ve sürmeye de devam edecek. Arap halkının yiğit evladı Mehmet Latifeci, babası Yahya Latifeci ile Kızıldere Şehitleri şahsında tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyorum. Aynı zamanda tecride karşı açlık grevinin 148. Gününde olan Leyla Güven ve yoldaşlarına buradan hepimizin selamını iletiyorum” dedi.

İHD Temsilcisi Mahmut Aydıncı ise “Biz bugün burada Mehmet yoldaşımızı anıyoruz. Yıllar önce halkların kardeşliği mücadelesine bütün varlığıyla sarılan ve bu uğurda şehit olan Latifeci’ye biz Kürtler olarak her zaman borçluyuz. Ve bunu her yerde ifade ediyoruz. Çünkü 90’lı yıllarda Türkiye’de çok kirli bir savaş yürütülüyordu. Bu kirli savaşın halkların savaşı olmadığını Samandağ’da Mehmet Latifeci bir kibrit yakarak gösterdi. Latifeci her zaman yüreklerimizde yaşayacak” dedi.

Foto: Mehmet Doğru

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler