Mehmet Görmez: Tüm cemaatleri zan altında bırakmak yanlış

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz’dan sonra cemaatler hakkında yanlış değerlendirmeler yapıldığını savunarak, “Bu yanlışlardan bir tanesi, bir ihanet üzerinden topluca bütün dini yapıları, dini cemaatleri zan altında bulundurmak" dedi.

Mehmet Görmez: Tüm cemaatleri zan altında bırakmak yanlış

Hac için gittiği Mekke'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz sonrasında topladıkları olağanüstü din şurasında, 'sivil dini yapılar' ile 'ortak görevler' üzerine konuştuklarını belirterek, 15 Temmuz sonrası yapmaya karar verdikleri ancak hac dönemi nedeniyle ertelenen Diyanet-dini sivil yapılar buluşmasını Türkiye’ye döner dönmez gerçekleştireceklerini söyledi. Görmez, Türkiye’deki dini cemaatlerle ilgili olarak “Biz onu siyasete doğrudan, kendisini aşarak siyasetin içinde, göbeğinde görmemeliyiz. Ticarette, futbolda, şikede görmemeliyiz. Biz onu gerçekten toplumun manevi hayatına hizmette görmeliyiz. Bu takdirde bir konsensus ortaya çıkabilir” ifadelerini.

Görmez yapılan yanlışlara ilişkin ise “dini cemaatler zan altında bırakılıyor” dedi. Görmez şöyle konuştu:

“Bu yanlışlardan bir tanesi, bir ihanet üzerinden topluca bütün dini yapıları, dini cemaatleri zan altında bulundurmak. Ama bir taraftan da benzer hataların başka yapılar içerisinde ortaya çıkma tehlikesini de göz ardı etmemeliyiz. Bu ikisini dikkate alarak Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye’deki bütün dini hayata katkı sunan sivil dini yapılarla bir araya gelerek değerlendirmeler yapılacaktır. Bunun bir zorunluluk arz ettiğini düşünüyorum.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler