Meclis’te RTÜK tartışması: Mevzu ahlak ise sizi kim sansürleyecek?

HDP’nin internet yayınlarını RTÜK denetimine alınmasına dair verdiği önerge üzerine konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “RTÜK online mısın? Gençler sana İnternette laflar hazırlamışlar, diyorlar ki mevzu ahlaksa sizi kim sansürleyecek” dedi.

Meclis’te RTÜK tartışması: Mevzu ahlak ise sizi kim sansürleyecek?

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’e sunulan yeni torba yasa tasarısıyla, internette düzenli olarak yapılan her tür ses ve görüntü yayınının RTÜK’ün lisans denetimine tabi tutulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis Genel Kurulu’nda HDP’nin konuya dair Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesi üzerine söz alan Kerestecioğlu, şunları ifade etti: “İnternet, halktan saklayacak çıkarları olan siyasiler için çok tehlikelidir. Siyasetin kirli ve gizli bilgilerinin de deşifre olması demektir. İnsanların 'merhaba arkadaşım, ben de seninle aynı şeyi düşünüyorum' diyebilmesi demektir; Örgütlenmek demek, CNN Türk penguen belgeseli yayımlarken sokağa çıkıp Diren Gezi diye tweet atmak demek; 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında ortalığa saçılan yolsuzluk tapeleri demektir; Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın 'Albayrak’ın, IŞİD’le petrol ticaretiyle birlikte anılan Powertrans şirketiyle bağlantısını' ortaya koyan belgelerin Wikileaks’te yayınlanması demek; Cumhurbaşkanının yakınlarının Man Adası'ndaki şirketlere para gönderdiğini gösteren belgeler demek; Başkaban'ın oğlunun vergi cennetlerindeki hesaplarının ortaya çıkması demek,  Zarrab davası, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a verilen rüşvet demektir... Ve TV kanalları kapatıldığı için tüm bunları inatla internet üzerinden yaptığı yayınlarla ortaya koyan araştırmacı gazeteciler demektir!”

Kerestecioğlu, “Toplumsal muhalefet ne zaman yükselse,  arama motoru sonuçlarını sansürleme, web sitelerinde içerik kısıtlama ve bandwidth throttling (veri hızını kısıtlama) gibi hukuki olmayan yöntemlerle kullanıcıların İnternete erişimi engelleniyor. Bir bakıyorsunuz twitter, facebook, youtube çalışmıyor” diye konuştu. Televizyonlarda gittikçe artan savaş dizilerine işaret eden Kerestecioğlu, “Türkiye’de başta gençler, milyonlarca yurttaş sizin yönetiminizden, kadınların, gençlerin hayatını kontrol eden erkek egemen, ikiyüzlü ahlak anlayışından memnun değil. Televizyonlarda yayınladığınız ve halkın milyonlarca lirasını harcadığınız ‘Diriliş’, ‘Payitaht’, ‘İsimsizler’, ‘Söz’ gibi savaş, hamaset ve erkek egemen bir kahramanlık yüklü dizileri, savaş çığırtkanlığını ya da kadına yönelik şiddeti öven fakir oğlan zengin kız masalları anlatan dizileri de izlemek istemiyor” dedi.

Kerestecioğlu, şunları ekledi: “RTÜK online mısın? Gençler sana İnternette laflar hazırlamışlar! Diyorlar ki, Mevzu ahlaksa sizi kim sansürleyecek! Ermeni dölü, Ermeni tohumu, kahpe sözlerini, nefret söylemini, cinsiyetçi söylemleri kim sansürleyecek! Instagramdan canlı yayın yapanları da sansürleyecek misiniz? Yerli ve Milli internet tarayıcısı da çıkaracak mısınız? Her sayfa AKP Genel Merkeze bilemedin Cumhurbaşkanlığına çıkacak mı?”

BALBAY: 2019 ÖNCESİ HABERLEŞMEYİ ENGELLEMEYİ PLANLIYORLAR

Önerge üzerine CHP grubundan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay söz aldı. Balbay, şunları söyledi: "RTÜK şu anda 850-900 kadar televizyonu denetlemekte, buna bile yetişmekte zorlanmakta, bunun üzerine şimdi binlerce yayının denetimiyle ilgili bir sorumluluk alacak. Ama amaç RTÜK'ün buna yetkili olup olmadığı değil, asıl amaç, daha yayına başlamadan kişilerin, bu konuda yayın yapanların engellenmesi, önceden izin verilmemesine yönelik. Sayın milletvekilleri, tabii, bundaki amacı anlıyoruz. İnsanların artık bugünkü havuz medyası ortamında kendi bulabildikleri özel iletişim alanlarının da kısıtlanmasını öngörüyorsunuz ama bu mümkün değil. Bu bir anlamda yasayla, örneğin Balkanlardan gelen soğuk havanın yeni bir kanun hükmünde kararnameyle engellenmek istenmesi anlamına gelir, ‘Bir KHK çıkardık, bundan sonra soğuk hava Balkanlardan gelmeyecek’ demenize benziyor. Çağın bu gelişimi karşısında interneti âdeta bir tehdit gibi görüp çağın en çağdaş iletişim unsurunu böylesine engellemeye girişmenizi kınıyorum, bu konuda binlerce, milyonlarca kişinin iletişiminin engellenmesi anlamına gelir diyorum. Benim 10 yaşındaki oğlum bile yeri geldiğinde arkadaşlarına yayın yapıyor, bunu nasıl engelleyebileceksiniz.”

Balbay, şunları ekledi: “Özellikle 2019'a giderken görünen o ki insanların kendi aralarındaki haberleşmeyi dahi engellemek üzere plan yapmaktasınız. O zaman madem bu konuda bu kadar ileri gideceksiniz gelin bu hani ‘com.tr’ diye biten yayınlar var, artık görünen o ki bundan sonra, herhâlde bütün dünyada da böyle anılacak, ‘com.tr’ yerine ‘com.rte’ demeyi planlıyorsunuz. Bunu yapmayın diyorum, bunu ancak diktatörlükler yapar diyorum.”

Önerge, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. 

MA

Etiketler: TBMM, RTÜK, Sansür

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler