Meclis'te Afrin tartışması: AKP’liler HDP’li vekillere saldırdı

Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ederken HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul'un Afrin'e yönelik askeri harekatı eleştirmesi üzerine AKP’liler HDP’li vekillere saldırdı. Çıkan kavgada HDP'li vekiller Toğrul ve Doğan yaralandı.

Meclis'te Afrin tartışması: AKP’liler HDP’li vekillere saldırdı

HDP’li Mahmut Toğrul, TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "Afrin’i Afrinlilere vereceğiz, söylemiyle Türkiye’deki mültecilerin oraya taşınması hedefi Kürt yoğunluklu bir bölgenin demografisini değiştirme niyetidir; bunun adı da tarihte etnik temizliktir” dedi.

Toğrul’un konuşması üzerine AKP’li milletvekilleri HDP’li vekillerin üzerine yürüdü. HDP sıraları önünde yumruklaşmalar yaşanırken, HDP’li Müslüm Doğan ve Toğrul aldıkları darbeler nedeniyle yaralandı.

Kerestecioğlu: ‘Adam değil kadın olacağız’

HDP grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu’nun olaya tepki göstermesi üzerine ikinci tartışma yaşandı. AK Partili Mehmet Uğur Dilipak’ın, tepki gösterdiği HDP’nin kadın yöneticilerine, “Adam olacaksınız” diye bağırdığı duyuldu.  Kerestecioğlu, “Hayır adam değil kadın olacağız, siz de bu söyleme alışacaksınız” diye tepki verirken, AK Partili Bayram Özçelik ile tartışan Beştaş da, “100 kişiyle 3 kişiye saldırıyorsunuz” dedi.

Uzun süren tartışma bazı AK Parti, CHP ve HDP’lilerin araya girmesiyle yatıştı. Daha sonra yeniden başlayan genel kurulda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın Toğrul’un konuşmasındaki ifadelerin suç unsuru barındırdığını iddia ederek, sözlerinin tutanaktan çıkarılmasını istedi.

‘Kavga değil linç girişimi’

HDP grup başkan vekili Filiz Kerestecioğlu, olay sonrasında attığı tvit’le saldırıyı “linç girişimi olarak niteledi:

“Mecliste kavga çıkmadı! Söze karşı linç girişimi oldu!

Neden? Çünkü savaşa karşı çıktık! Şeker fabrikaları satılmasın, nükleere hayır dedik! Çünkü muhalefet ettik! Bu kadar basit!

‘Adam olacaksınız adam’ dendi! ‘Hayır! Kadın olacağız ve siz de bu edebi, adabı öğreneceksiniz’ dedik!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler