Meclis'in gündeminde: Eşini öldürdü, cinayeti itiraf edip gazetecileri tehdit etti, neden hala dışarda?

HDP’li Feleknas Uca, Rojbin Baran’ı öldüren Şeyhmus İlhan’ın hala gözaltına alınmamasını Aile Bakanı’na sordu: “Neden gözaltına alınmıyor?”

Meclis'in gündeminde: Eşini öldürdü, cinayeti itiraf edip gazetecileri tehdit etti, neden hala dışarda?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, 24 Aralık’ta Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya semtinde eşi Rojbin Baran’ı öldüren Şeyhmus İlhan’ın hala gözaltına alınmamasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya sordu.

Yaşanan olayla ilgili bilgi almak için olaydan sonraki gün mahalleye giden üç gazetecinin, mahallede elini kolunu sallayarak gezen İlhan tarafından silahla tehdit edildiğine dikkat çeken Uca, İlhan’ın gazetecileri ölümle tehdit ettiğini belirtti.

Gazetecilere ardından röportaj veren İlhan’ın cinayeti gerçekleştirdiğini itiraf ettiğini belirten Uca, “yakalansa dahi ceza almayacağını ve kadın cinayetlerinin yargı yoluyla cezasızlıkla sonuçlandığını” rahat bir şekilde söylediğini hatırlattı.

Uca, Bakanlığa cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Olaydan sonra mahalleye giden gazetecilerin elini kolunu sallarken tesadüfen karşılaştığı zanlı Şeyhmus İlhan’ın hala yakalanmamış olmasının sebebi nedir?

Gece saatlerinde gerçekleşen olaydan sonra polis olay yerine gitmiş midir? Gitmişse, Şeyhmus İlhan isimli zanlı neden gözaltına alınmamıştır?

Olaydan sonraki gün gazetecilerin olay mahallesinde karşılaştığı Şeyhmus İlhan’ın ikisi kadın üç gazeteciyi tehdit ettiği bilginiz dâhilinde midir?

Son bir yıl içerisinde Diyarbakır’da kaç çocuk erkekler tarafından cinsel istismara maruz kalmıştır? Söz konusu tacizciler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

Bu sebepten dolayı kaç erkek gözaltına alınmış ve/veya tutuklanmıştır?

Son bir yıl içerisinde Diyarbakır’da kaç kadın cinsel istismara maruz bırakılmıştır? Söz konusu tacizciler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Bu sebepten dolayı kaç kişi gözaltına alınmış ve/veya tutuklanmıştır?

Son bir yıl içerisinde Diyarbakır’da erkekler tarafından kaç kadın katledilmiştir? Söz konusu erkeklerin kaçı gözaltına alınmış ve/veya tutuklanmıştır?

(GAZETEKARINCA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler