Meclis Başkanı seçiliyor: İlk turda 400 oya ulaşabilen olmadı

TBMM Genel Kurulu parlamentonun 28. başkanını seçmek üzere toplandı. İlk turda 400 oya ulaşabilen olmadı. Binali Yıldırım 331 oy aldı.

Meclis Başkanı seçiliyor: İlk turda 400 oya ulaşabilen olmadı

TBMM Genel Kurulu parlamentonun 28. başkanını seçmek üzere toplandı.

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Saadet Partisi'nden Cihangir İslam TBMM Başkanlığı için aday oldu. MHP, aday göstermedi ve Yıldırım'ı destekliyor.

İlk turda Binali Yıldırım 331, Erdoğan Toprak 134, Meral Danış Beştaş 65, Hayrettin Nuhoğlu 43, Cihangir İslam 3 oy aldı.

AKP, MHP ve BBP'nin toplam milletvekili sayısı 340. CHP'nin 144, HDP'nin 67, İYİ Parti'nin 42, Saadet Partisi'nin 2, Demokrat Parti'nin 1 milletvekili bulunuyor.

İlk iki turda 400 oy aranıyor

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili başkan seçilecek.

Genel Kurul başladı

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman yine Genel Kurulu takip etmeye geldi. Koltuklarda tek başına kaldı.

Saadet Partisinin Meclis Başkanı Adayı Cihangir İslam, her adayın kendini tanıtmasını istedi. Bu talep reddedildi.

AKP’nin Meclis Başkanı adayı Binali Yıldırım, Meclis sıralarında yeri karıştırdı, CHP’nın sıralarının olduğu yere oturacakken son anda hatasını fark etti ve AKP sıralarındaki yerine oturdu.

AKP’nin Meclis Başkanı adayı Binali Yıldırım ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan şans eseri beraber oy kullandı. İkili, oylarını atıktan sonra el sıkıştı.

Yıldırım, ilk turda seçilemedi

İlk tur sonucunda alınan oylar şöyle:

Binali Yıldırım: 331

Erdoğan Toprak: 134

Meral Danış Beştaş:65

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Cihangir İslam: 3

İkinci tur

♦ Binali Yıldırım: 336

♦ Erdoğan Toprak: 131

♦ Meral Danış Beştaş: 65

♦ Hayrettin Nuhoğlu: 42

♦ Nazır Cihangir İslam: 4

Toplam: 584

Üçüncü tur oylama biraz sonra başlayacak. Üçüncü turda TBMMBaşkanı seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 301 oy almak gerekiyor. 

Danışma kurulu cuma günü toplanacak

Yeni seçilecek TBMM Başkanının başkanlığında, 13 Temmuz Cuma günü Danışma Kurulu toplanacak.

Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AKP, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye sayısı belirlenecek. Saat 15.00'te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak.

Komisyonların başkanları seçilecek

Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek.

TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak.

Son Haberler

Popüler Haberler