MEB’e kırık karne vermek isteyen öğretmenlere polis saldırdı

Eğitim-Sen 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona erdiği gün Milli Eğitim Bakanlığına karne vermek istedi. Basın açıklamasına izin vermeyen polis eğitimcilere gaz ve plastik mermi ile saldırdı.

MEB’e kırık karne vermek isteyen öğretmenlere polis saldırdı

Eğitim Sen'in 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona erdiği gün Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) karnesini vermek için yapmak istediği basın açıklamasına polis saldırdı. Bakanlık önünde yapılmak istenen açıklamaya izin vermeyen polis, gaz ve plastik mermi ile eğitimcileri uzaklaştırdı. Polisin, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aydoğan ve KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen'e doğrudan gaz sıktığı görüldü. Bunun üzerine Eğitim Sen üyeleri sendikalarının 5 No'lu Ankara şubesi önüne gittiler.

Açıklamayı burada yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ilk yarıyılda eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarının belirgin bir şekilde arttığını, laik bilimsel eğitime meydan okuyan düzenlemelerin hayata geçirildiğini vurguladı. Eğitimde ticarileştirme ve dinselleştirme adımlarının yaygınlaştığını, dayatmacı ve baskıcı uygulamaların zirve yaptığı bir dönem geçildiğini kaydeden Aydoğan, MEB’in eğitimde somut, çözüme dayalı politikalar yerine, kaosu derinleştirdiğini belirtti. Yaşanan sürecin öğrenci, öğretmen, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkilediğini belirten Aydoğan, halkın cebinden yaptığı eğitim harcamalarının arttığını, dini eğitimin devlet eliyle yaygınlaştırılması yönünde adımlar atıldığını söyledi.

‘Çocuk yaşta evlilik ve çocuk işçiliği sorunları büyüdü’

Eğitimdeki eşitsizliğe ve çocuklara yönelik istismar olaylarına dikkat çeken Aydoğan şunları söyledi: “Çocuk yaşta evlenmeyi özendiren düzenlemeler yapılmış, çocuk işçiler sorunu büyümüş, okullarda, yurtlarda, kurslarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakaları artmıştır. Eğitimde ve toplumsal yaşamda yaşanan çocuk istismarının üzerini örtme çabalarına rağmen, geçtiğimiz dönemde cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açacak yasal düzenlemeler gündeme gelirken, kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır.”

‘Çocuklar dini kurumların kucağına itildi’

Yoksul ve emekçi aile çocuklarının eğitimde eşit koşullardan yararlanamadığını söyleyen Aydoğan, çocukların önemli bir bölümünün dini vakıf ve derneklerin kucağına itildiğini kaydetti.  

Diyanet başta olmak üzere, dini vakıf ve derneklerle yapılan protokollerin sürdürülmesine yönelik eleştiriler getiren Aydoğan, “Okul öncesi eğitimde pedagojik olarak sakıncalı olmasına rağmen ‘dini eğitim’ uygulamalarının başlatılmış, kurum açma ve kapatma yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ‘bütün yolların imam hatiplere’ çıkmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

MEB’in karnesinin her dönem olduğu gibi 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısında gösterdiği performans ile sorunların daha da ağırlaşmasına neden olduğu için tamamen kırıklarla dolu olduğunu vurgulayan Aydoğan, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadele kararlılığının sürdürüleceğini belirtti.

Evrensel

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler