MEB öğrenci burslarını ödeyemedi

MEB, ekonomik kriz nedeniyle öğrencilerin 2020 Ocak ayı burslarını ödeyemedi. Gerekçe olarak "Maliye Bakanlığı'ndan kaynaklı ödenek yetersizliği" açıklamasında sonra, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğılları, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

MEB öğrenci burslarını ödeyemedi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, öğrencilerin 2020 Ocak ayı burslarını yatmamasıyla ilgili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Hatimoğulları, soru önergesinde ‘’Devlet parasız yatılı öğrencileri ve burslar için kamu kaynaklarından ayrılan 3 Milyar 739 Milyon 169 Bin TL bütçe nerededir?’’ sorularını yöneltti.

Soru önergesinin tamamı şu şeklide:

Geçtiğimiz günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilerin 2020 Ocak ayı burslarını yatıramadığı basına yansımıştır.  “2020 Ocak ayı bursları” konusu ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okulların bilgilendirilmesi amacıyla ilgililere gönderilen resmi yazı ile; İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nda başarılı olan ve ailelerinin maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere ödenmeyen Ocak ayı burslarının gerekçesi “Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklı ödenek yetersizliği” olarak açıklanmıştır. “Ödenekler serbest bırakıldığı an burslar ödenecektir” bilgisi verilse de öğrenciler sosyal medyadan “Bursum kimin cebinde?” diyerek tepki göstermiştir 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki bakanlığın 2020 bütçesine ilişkin sunumunda; 2019 yılı itibarıyla ilköğretim ve ortaöğretimde 285 bin 118 öğrencimiz aylık 275 Türk lirası burs aldığı bilgisini paylaşmıştı. Ziya Selçuk tarafından, devlet parasız yatılı öğrencileri ve burslar için kamu kaynaklarından toplam 3 Milyar 739 Milyon 169 Bin TL bütçe ayrıldığı açıklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Ekonomi politikalarımızın ortaya koyduğu güven, göstergelere yansımaya devam ediyor” açıklaması yapmışsa da MEB tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve oradan da okullara gönderilen resmi yazısından öğenci burslarını ödeyecek kaynak bulanamadığı anlaşılmaktadır. 

Bu bağlamda;

1. Resmi yazıda açıklanan Maliye Bakanlığından kaynaklı ‘ödeme yetersizliği’ bilgisi kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? İlgili Bakanlıkların bu durumu çözmek üzere çalışmaları nelerdir?

2. Devlet parasız yatılı öğrencileri ve burslar için kamu kaynaklarından ayrılan 3 Milyar 739 Milyon 169 Bin TL bütçe nerededir?

3. Bakanlığınızın kasasının boş olduğu ve burs ödeyecek kaynak bulamadığı iddiası doğru mudur?  

4. 15 Ocak’ta da Vakıfbank ile protokol imzalayarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere burs ödemelerinin ön ödemeli banka kartlarıyla yapılacağı duyurulmuştu. Bu protokol nedeni ile mi burslar ödenememiştir?

5. Ocak ayı bursları ne zaman ödenecektir? Süreci hızlandırmak için ilgili Bakanlıklarla birlikte çalışmalarınız olacak mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler