Mayıs ayında en az 156 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Mayıs 2020'de gerçekleşen iş cinayetlerini raporlaştırdı. Rapora göre mayıs ayında en az 156 işçi hayatını kaybetti

Mayıs ayında en az 156 işçi hayatını kaybetti

Sendika.org'un haberine göre İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı “Mayıs 2020 İş Cinayeti” raporuna göre Mayıs ayında en az 156 işçi yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinde hayatını kaybeden 156 emekçinin en az 29’u COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

156 emekçinin 113’ü ücretli (işçi ve memur), 43’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Ölenlerin 6’sı kadın işçi, 150’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda, tekstil ve metal işkollarında gerçekleşti. Altı çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti. Ölenlerin yaş ortalamasına baktığımızda: Kendi nam ve hesabına çalışanlar (çiftçi ve esnaf) 50 yaş, ücretliler (işçi ve memur) 41 yaş. 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 59 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, tekstil, ticaret, metal, inşaat, taşımacılık, gemi/tersane, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri. 14 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: 6’sı Afganistanlı, 5’i Suriyeli, 1’i Azerbaycanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Iraklı. Ölen işçilerin 2’si sendikalı. Sendikalı işçiler cam ve belediye işkollarında çalışıyordu.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler