Matbaa çalışanlarına ‘Gazete ve dergilerin matbaada basılma amacı nedir’ sorusu!

Gözaltına alınan Gün Matbaacılık çalışanlarının polis sorgularında matbaanın neden Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazetelerinin basımını yaptığı soruldu. Çalışanlara “Gazete ve dergilerin matbaada basılmasının amacı nedir" sorusu sorulması dikkat çekti.

Matbaa çalışanlarına ‘Gazete ve dergilerin matbaada basılma amacı nedir’ sorusu!

Engin Basın Yayın San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çıkan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin İstanbul Beyoğlu’nda bulunan merkez bürosu ve gazetenin basımının yapıldığı Gün Matbaacılık Reklam Film Basın Yayın Tanıtım San. Tic. Şti'ye 28 Mart’ta baskın yapılmış TMSF tarafından el konulmuştu. Gün Matbaacılık'ın Sahibi Kasım Zengin, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü İshak Yasul'un da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan matbaa çalışanlarından iki kişi savcılığın talimatı ile emniyetten serbest bırakıldı. 

Yasul, Yaşar ve Zengin haricinde gözaltına alınan diğer matbaa çalışanların emniyet sorguları tamamlandı. Emniyet sorgularında çalışanlara “Matbaada neden çalışıyorsunuz?" şeklinde soru soruldu. Emniyet sorgusunda Gün Matbaacılık, "PKK/KCK terör örgütü güdümünde yayın yapan dergi ve gazeteleri bastığı belirtilen yer" olarak tarif edildi. Matbaa hakkında bir çok kez soruşturma yürütüldüğü ileri sürülerek, "Matbaanın PKK/KCK örgütüne ait bir matbaa gibi hareket ederek, terör örgütü güdümünde yayınlar yapan gazete ve dergileri bastığı tespit edilmesi üzerine 2017 yılında soruşturma başlatıldığı” kaydedildi. 

Matbaanın gazeteyi basması soruldu

Sorgularda, çalışanlara "PKK/KCK örgütü propagandasının yapıldığı bu dergi ve gazetelerin basılması aşamasında kim ya da kimlerle irtibat kurulmaktadır? Bu dergi ve gazetelerin taslaklarını kimler getirmektedir? Basım işlemleri esnasında her hangi bir mali destek alınmakta mıdır? Gazete ve dergilerin matbaada basılmasının amacı nedir?" şeklindeki sorular yöneltildi.

Özgürlükçü Demokrasi, Azadiya Welat, Welat gazetelerinin basımın yapılması da suçlama konusu yapıldı. 

Özerkliğe dair her şey suç!

Matbaada gece güvenlik görevlisi olarak çalışan İhsan Sinmiş'e de gazetelerin ve dergilerin basımları soruldu. Yine Sinmiş'in evinde yapılan aramada, el konulan ve Sinmiş'in 2000'li yıllarda cezaevinde yazdığı notların yer aldığı ajandaya da el konularak, suçlama konusu yapıldı. Ajandada yer alan İspanya Katalonya'daki özerk yönetimle ilgili notlar, demokratik özerklik kavramının tanımı, Avrupa'daki özerk yönetimlerin örneklendirilmesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ayrıcalık tanınan eyaletler ile tarihteki Türk-Kürt ilişkileri notları suçlama konusu oldu. 

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler