Mardin’de Süryani Deyrulzafaran Manastırı zeytinliklerinde yangın çıktı

Mardin’de Süryaniler için önemli bir merkez olan Deyrulzafaran Manastırı zeytinliklerinde yangın çıktı. Manastırın önemli gelir kaynaklarından olan zeytinliklerde çıkan yangında 700’e yakın ağaç kül oldu

Mardin’de Süryani Deyrulzafaran Manastırı zeytinliklerinde yangın çıktı

Mardin’e 4 km uzaklıkta bulunan ve 5’inci yüzyılda inşa edilen tarihi Deyrulzafaran Manastırı  arazisinde bulunan zeytin bahçelerinde çıkan yangın sonucu 700’e yakın zeytin ağacı yandı.

Manastırın arazilerinde, zirai ilaç kullanılmadan tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen zeytinler, manastır ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyordu. Nedeni öğrenilemeyen yangına önce manastır sakinleri ardından da olay yerine gelen itfaiye müdahale etti.

 

Ağaçların çoğu bir daha yeşermeyecek

Yangın ile ilgili Sputnik Türkiye’ye konuşan Deyrulzafaran Manastırı rehberi Afrem Johannes, yangının 03.00 sularında çıktığını söyledi. Yangın ilk kendilerinin müdahale ettiğini ifade eden Johannes, hemen ardından itfaiyenin gelerek yangını söndürdüğünü söyledi. Johannes şunları kaydetti:

“Genelde oraya içmeye gelen vatandaşlar oluyor. O akşam da birileri gelmişti. Yangını onların çıkardığından şüpheleniyoruz. Yaklaşık 700 ağaç yandı. Aralarında yeni ektiğimiz fidanlar da vardı. Birçoğu kül olurken birçoğu da bir daha yeşermeyecek şekilde kurudu. Baya bir zararımız oldu. Zeytinlikler manastırın masrafını karşılıyordu. Jandarma da geldi ve soruşturma başlatıldı".

Son Haberler

Popüler Haberler