Mardin'de özel harekat polisi bir erkek, bir kadına cinsel saldırıda bulundu: Kadın şehri terk etmek zorunda kaldı

Mardin'de özel harekat polisi bir erkek, 21 yaşındaki bir kadına iki kez cinsel saldırıda bulundu. Polislerin baskı ve şiddetine dayanamayan kadın şehri terk etmek zorunda kaldı.

Mardin'de özel harekat polisi bir erkek, bir kadına cinsel saldırıda bulundu: Kadın şehri terk etmek zorunda kaldı

Mardin’de özel harekat polisi B.K., 21 yaşındaki M.B.’ye cinsel saldırıda bulundu. Özel harekat polisi B.K. hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanan B.K. ve polis arkadaşlarının kendisini tehdit ettiğini öne süren M.B., can güvenliğinin olmadığını söyleyerek kenti terk etti.

DHA’dan Felat Bozarslan ve Burak Emek’in haberine göre; Mardin’de görev yapan özel harekat polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı M.B. ile 9 Mayıs 2016’da bir kafede buluştu. Buluşma sonrası M.B., B.K.’dan kendisini eve bırakmasını istedi. B.K., bir arkadaşını da çağırıp M.B.’yi eve gitmeye götürdü. Polis memuru B.K., iki arkadaşı ve M.B. eve gidip, bir süre alkol aldı. B.K., M.B.’yi daha fazla alkol almaya teşvik edip, sarhoş olmasını sağladı. B.K. daha sonra üniformasını gösterme bahanesiyle aşırı alkollü M.B.’yi odasına götürüp cinsel saldırıda bulundu.

Konuşmak için çağırdığında da cinsel saldırıda bulundu

M.B., B.K.’nın konuşma isteği üzerine alkol ve yaşadığı olayın etkisi ile tekrar eve geldi. Ancak B.K., evde tekrar saldırıp, ikinci kez tecavüz etti. B.K.’nın elinden kurtulan genç kız, polise haber verdi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler, M.B.’yi şikâyetçi olmama ve yanlış ifade verme konusunda ikna etmeye çalıştı. Teşhis üzerine bu polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

Genç kızın ifadesi üzerine B.K. gözaltına alındı. Olaydan bir gün sonra Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen M.B.’de tecavüz bulgularına rastlandı.

Yaralı kadına ‘darp izi yok’ raporu verildi

Soruşturma dosyasında, tecavüzün yaşandığı gece genç kadına hastanede ‘Darp izi yoktur’ raporu verildiği ortaya çıktı. Soruşturma savcısı, hastaneye raporun neye göre düzenlendiğini sordu. Mardin Devlet Hastanesi’ne gönderilen yazıda, “Adli Tıp’ta yapılan muayenede; vücudunun değişik yerlerinde morarma ve yaygın hassasiyet olması nedeniyle, çelişkinin neden kaynaklandığına dair kati rapor istendi” denildi.

Savcı tutuklanmasını istedi

Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne de yazı yazan savcı, M.B.’nin ifadesini değiştirmek için baskı yapan polis V.Y. ve Komiser H.Y.’nin ‘Suç delilini gizleme veya değiştirme’ suçlarından şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını istedi.

Polis B.K. sevk edildiği mahkemede, “tecavüz bulgusunun eski tarihli olma ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu” gerekçesiyle, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. B.K.’nın serbest bırakılmasına itiraz eden savcı, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek tutuklanmasını istedi. İtirazın reddedilmesi üzerine dosya 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi. 1’inci Sulh Ceza Hakimliği de savcılığın itirazının reddine karar verdi.

Dava açıldı

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından sanık B.K. hakkında ‘Nitelikli cinsel istismar” suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tutuksuz sanık B.K.’nın yargılanmasına Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk ifadesinde ilişkiye girmediklerini söyleyen sanık B.K., mahkemedeki ifadesinde ise, “Rızasıyla ilişkiye girdik. İfade vermekten utandığımdan yalan söyledim” dedi.

Polislerden tehdit ve baskı

Duruşmadaki ifadesinde emniyette baskı altında ifade verdiğini söyleyen M.B., “Bana iki kez tecavüz etti. Silahı çıkarıp dirseğime vurdu. Direncimi tamamen yitirdim. Evden çıktığımda yanıma gelip, ‘Polisim bana bir şey olmaz, sana olur’ dedi. Arkadaşları doğruyu söylememem için baskı yaptı. Arkadaşları ve H. komiserin baskısından korkup yalan söyledim. Olay sırasında camdan aşağı atlamak istedim” diye konuştu.

Bakanlık: Tanıkları baskı altına alıyor, tutuklansın

Son celsede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, bilimsel kanıtlar ve kadının psikolojik durumu dikkate alındığında cinsel saldırıya uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söyledi. Mahkeme, sanığın tutuklanması talebini reddetti.

M.B. ifade verirken bayıldı

M.B. duruşmada ifade verdiği sırada fenalık geçirerek yere yığıldı. Sinir krizi geçiren M.B., ambulansla hastaneye kaldırılırken, mahkeme M.B.’nin geçirdiği rahatsızlık nedeniyle duruşmayı erteledi.

Yaşadığı şehri terk etmek zorunda kaldı

Eğitimini yarım bırakan ve işinden ayrılan, psikolojik tedaviye başlayan M.B., sanığın ve arkadaşlarının baskı ve tehditleri karşısında başka şehre taşındı. M.B., can güvenliği olmadığı gerekçesiyle görüntüsünü değiştirerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Sesimi kimse duymuyor. Sanık dışarıda geziyor. Attığım her adımı takip ediyorlar. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum. Ailem bunları kaldıramaz, ben kaldıramam. Sesimi duysunlar istiyorum. Çok utanıyorum. Bana yardım etsinler. Sadece cezasını alsın ve yanına kar kalmasın. Sanığın 3-4 arkadaşı beni arayıp yüksek miktarda para teklif etti. Kabul etmeyip, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık, arkasında büyük insanlar olduğunu söylüyor. Çok korkuyorum. Bütün hayallerimi yıktılar. Okulumu, iş yerimi bıraktım. Sürekli aklıma geliyor, dengem bozuluyor. İlaçla ayakta duruyorum. Ailem duyarsa kötü şeyler olur.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler