Mardin ve Şanlıurfa'da çiftçiler elektrik kesintilerine karşı sokağa çıktı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (DEDAŞ) Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı 32 köyün ve Mardin'deki yüzü aşkın köyün elektriğini 2019 yılından kalan borçları bahane ederek kesmesine karşın çiftçiler sokağa inerek DEDAŞ'ı protesto etti

Mardin ve Şanlıurfa'da çiftçiler elektrik kesintilerine karşı sokağa çıktı

Şanlıurfa Akçakale'de ve Mardin'de çiftçiler, aylardan beri süregelen elektrik kesintileri nedeniyle DEDAŞ'ı (Dicle Elektrik) protesto etti. 

Şanlıurfa'da geçmiş dönem borçların ödenmemesinden dolayı DEDAŞ (Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş) tarafından Akçakale ilçesine bağlı 32 köyün elektriğinin kesildi. Köylüler elektrik kesintisine karşı yürüdüler. 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, vatandaşların 2019 yılından kalan borçlarından dolayı Akçakale ilçesine bağlı 32 köyün elektriğinin DEDAŞ tarafından kesildiğini söyleyerek, "Vatandaşların aylarca yaşadıkları bu mağduriyetine karşın iktidarın hiçbir yetkilisi ne buraya geliyor ne de yaşanan sorunları çözmeye çalışıyor" dedi.

 

37 dönüm araziye 97 bin TL fatura

Sözcü'nün haberine göre, 32 köyün elektriğinin kesildiğini belirten CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, “37 dönüm araziye 97 bin TL fatura borcu gelmiş. Binlerce insanın elinde bu rakamlara yakın faturalar var. 37 dönüm araziyi satsanız dahi gelen bu faturayı ödemek mümkün değil” diye konuştu.

"Binlerce insanın elinde bu rakamlara yakın faturalar var. 37 dönüm araziyi satsanız dahi gelen bu faturayı ödemeleri mümkün değildir. Şuan Şanlıurfa bölgesi ateş olmuş yanıyor."

"Şanlıurfa'da şuan pamuk ve mısır ekimi yapılıyor. Yaşanan elektrik ve su sıkıntısından dolayı köylüler ekimlerini de yapamıyorlar. Vatandaş ‘borcumu vermem’ demiyor ancak normal faturanın üç dört katı cezalar kesilmiş."

 

Mardin'de elektrik kesintisi yüzünden su pompaları çalışmıyor, vatandaş su sıkıntısı çekiyor


Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), 14 Mayıs’tan bu yana Mardin’in Derik, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerine bağlı yüzü aşkın mahalleye “çiftçilerin ödenmeyen borçları” gerekçesiyle elektrik vermiyor. Kesintilerin merkez trafolardan yapılması nedeniyle, herhangi bir borcu olmayan binlerce yurttaş da söz konusu kesintilerden nasibini alıyor. Yine, mahallelerde su ihtiyacının karşılandığı su pompalarının da enerjisiz kalması nedeniyle yurttaşlar aynı zamanda susuzlukla mücadele ediyor.  
 
Yurttaşlar, kesintilere karşı bir süre önce mahkemeye başvurdu. Mardin İdare Mahkemesi, 23 ayrı karar ile mahallelerin elektriklerinin verilmesine hükmetti. Ancak, DEDAŞ bir süre mahkeme kararına uygulamadı. Tepkilerin artması üzerine borcu olmayanların elektriğini vermeye başlayan DEDAŞ, önceki gün “Borcunu ödeyenlerin elektriğini açacağı” yönünde açıklama yaptı. Açıklamaya rağmen elektriğin belli saatlerde verilmesinden kaynaklı halen mağduriyet devam ediyor. 
 
 

Yüzbinlerce işçiyi etkileyecek

Elektrik kesintilerinin, tarım arazilerinde yetiştirilen ikinci ürün olan mısır ve pamuk ekimine denk gelmesi çiftçileri de ciddi anlamda mağdur etti. Çiftçiler, halen ikinci ürünü ekemedi. Söz konusu durumun devam etmesi halinde, yaklaşık 3 milyon dönüm tarım arazisinin ekildiği Mardin Ovası’nda ikinci ürün olarak mısır bu yıl ekilemeyecek. Yani, ülkendeki mısır üretiminin 3’te 1’inin üretildiği araziler boş kalacak. Bu durum beraberinde tarım arazileri, hayvancılık sektörü, nakliyat sektörü ve yem sektörününde çalışan yüzbinlerce kişiyi etkilenmesine neden olacak.  
 
Bölgede bin, batıda 100 TL 

Söz konusu yaşananlarla ilgili konuşan Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bölge çiftçisinin yaşadığı mağduriyetin kamuoyunda yanlış anlatıldığı görüşünde. Yüksek faturalardan kaynaklı çiftçinin elektrik faturalarını ödeme durumunun söz konusu olmadığını belirten Öter, sulama birlikleri ve cazibe sulama kanallarının olduğu yerlerde pamuk, mısır ve süpürge otu sulamanın bedelinin dönüm başı 100 TL olduğunu, ancak Mardin bu bedelin bin TL’ye çıktığını söyledi. Öter, bedelin bu kadar yüksek olmasının nedenini ise, tarlaların ihtiyacının karşılandığı suyun yerin 400 ila 600 metre derinlikte çıkarılıyor olmasına bağladı. 
 

Etiketler: Mardin, şanlıurfa, DEDAŞ

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler