Manisa Salihli'de JES'e direnen halka polis-jandarma saldırısı: Gözaltılar var

Manisaya bağlı Salihli ilçesindeki Hacıbektaşlar Köyü'nde yaşam alanlarına jeotermal santral yapılmaması amacıyla basın açıklaması yapmak için bir araya gelen bölge sakinlerine güvenlik güçleri saldırdı. 38 kişi göz altına alındı.

Manisa Salihli'de JES'e direnen halka polis-jandarma saldırısı: Gözaltılar var

Manisaya bağlı Salihli ilçesindeki Hacıbektaşlar Köyü'nde yaşam alanlarına jeotermal santral yapılmaması amacıyla basın açıklaması yapmak için bir araya gelen bölge sakinlerine güvenlik güçleri saldırdı. 38 kişi göz altına alındı.

Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesinde konutların yanı başına yapılmak istenen JES'e karşı aylardır direnen mahallelinin kararlı direnişleri sonrası şirket geri adım atarak çalışmaları durdurmuştu. Önceki gün şirketin alana kamyonlarla iş makinelerini taşımak istemesin üzerine yurttaşlar buna engel olarak yeniden nöbete başladı. Bugün sabah saatlerinde yurttaşlar JES inşaatı alanına giden yolun üzerinde ellerinde döviz ve pankartlarla toplanarak JES istemediklerini bir kez daha dile getirdiler. İş makinelerinin geçeceği yola üzüm seren yurttaşlar, jeotermalin geçim kaynağı olan tarıma, toprağa, suya ve havaya vereceği zararla iç içe yaşamak istemediklerini dile getirdiler. Hacıbektaşlıların direnişine EGEÇEP, TURÇEP, Yeni Foça Forum gibi ekoloji örgütlerinden yaşam savunucuları da destek verdi.

Yaşam alanlarına başta yeraltı sularının kirleten, bölge iklimini değiştiren ve etkilerini yükselterek depremleri tetikleyen Jeotermal Santral yapılmasını istemeyen hacıbektaşlar köyü sakinleri ve ekoloji mücadelesi veren bireyler santral sahasında basın açıklaması yapmak için bir araya geldi. Konu hakkında bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma amacıyla barışçıl şekilde sürdürülen etkinliğe  güvenlik güçleri saldırıda bulundu

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda jandarma ve polis aracı, TOMA'lar ve robokop giysili jandarmalar eşliğinde bölgeye geldi. Yapılan görüşmelerde halk şirketin çalışmasına izin vermemekte kararlı olduğunu ortaya koyunca jandarma müdahalesi geldi. Coplar ve göz yaşartıcı gazlarla, direnen halka saldıran jandarmaya halk kol kola kenetlenerek karşı koydu. Dakikalarca süren saldırıda aralarında kadın ve çocukların olduğu vatandaşlardan yaralananların olduğu ve yurttaşlardan 38 kişinin gözaltına alındığı dile getirildi.

mansa

Bizim değil SANKO'nun dilekçesini dikkate aldılar

EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Av. Berna Babaoğulları SANKO Şirketinin kaymakamlığa dilekçe vererek işletme alanında güvenliği sağlamalarını ve yurttaşları bölgeden uzaklaştırmalarını istediğini belirterek, "Bizler de kaymakamlığa ve valiliğe dilekçe verdik. SANKO'nun burada yapacağını söylediği ısıtma amaçlı jeotermal sondajına dair hiçbir başvurusunun olmadığını belgeleriyle ortaya koyarak çalışmaların durdurulmasını ve tesislerin mühürlenmesini istedik. Valilik bizim değil SANKO'nun dilekçesini dikkate aldı.

Ayrıca bölgede toplumsal bir gerginliğin olduğunu belirterek mahkemeye ivedilikle yürütmenin durdurulması için de başvurduk. Oradan da şu ana kadar bir ses yok" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler