Malatya'da Alevilerin evlerine kırmızı boyayla çarpı işareti!

Malatya'da Alevilere ait 13 evin kapısına çarpı işareti konuldu. Tedirgin olan aileler şikâyette bulundu.

Malatya'da Alevilerin evlerine kırmızı boyayla çarpı işareti!

Malatya’da Alevi yurttaşların yaşadığı Cemal Gürsel mahallesi Gökalp sokak ve Mercan sokakta 13 evin kapısına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından çarpı işareti konuldu. Alevileri tedirgin eden işaretlemeye ilişkin PİRHA'ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi ve Akçadağ Ören Şubesi Başkanları olay yerinde incelemelerde bulundu. 

PSAKD Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal, işaretleme olayının kimler tarafından yapıldığının tespit edilmesini isterken, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi. Alevi yurttaşların ne tür şiddete maruz kalacaklarının şimdiden kestirilebilindiğini belirten Topal, "İnançları, felsefeleri, yaşama biçimleri sürekli bir kalıba oturtulan biz Aleviler, başkalarının inançlarına uymak zorunda değiliz. Biz kendin kültürümüzü, kendi inancımızı yaşayacağız. Bu topraklarda bizler savaşı değil, barışı inşa etmeye çalışacağız. Sabah vatandaşların haberi olmadan polisin burada olması manidardır. Devlet yetkilileri derhal bu sorunun, bu problemin, bu işaretlerin arkasında kimlerin olduğunu derhal açığa çıkartması gerekiyor. Aksi takdirde, güvenlik yetkilileri zan altında kalacaktır ve bizde onlardan bileceğiz" dedi.

Haber görseli

Şikayette bulunuldu

Kapıların işaretlenmesi konusunda şikayette bulunulduğunu aktaran Topal, “Zaten bununla ilgili tahkikat devam ediyor. Birileri yakalanmış mı onu da bilmiyoruz. Emniyet müdürüne telefon etti arkadaşlarımız. Görüşemedik. Olayın takipçisi olacağız” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler