Makro Market'in işten çıkarılan 400 işçisi işe iade mücadelesi veriyor

Makro Market'in konkordato ilan etmesi sonucu, daha önce Taze Market'e geçen 400 işçi de maaşları bile ödenmeyerek işten atılmıştı. İşçiler işlerine dönebilmenin mücadelesini veriyor.

Makro Market'in işten çıkarılan 400 işçisi işe iade mücadelesi veriyor

Kayseri’de 20’nin üzerinde marketi ve 500’ün üzerinde çalışanı olan Makro Market konkordato ilan ederek yaklaşık 5 ay önce yola Taze Market olarak devam edeceğini açıkladı. Makro Market olarak çalışan işçilere tüm haklarıyla birlikte Taze Market’e geçirildiği bilgisi verildi. Taze Market ise yaklaşık 400 civarında işçiyi haklarını vermeden kapı önüne koydu. Makro ve Taze Market patronlarının kendilerine hiçbir yanıt vermediğini söyleyen işçiler kıdem ve ihbar tazminatlarını, yıllık izin ve 45 günlük ücret alacaklarının verilmediğini belirtti. Yetkililerin kendilerine “Gidin hakkınızı nerede arıyorsanız, orada arayın” dediğini söyleyen işçiler şehir merkezinde imza standı açarak kamuoyu yaratarak haklı taleplerine destek almanın mücadelesini veriyor. 

Kayseri’de “Mağduriyetimiz giderilsin, bir imza da sen at!” sloganıyla Cumhuriyet Meydanı’nda imza standı açıyor. 

Makro-Taze Mağduru işçilerin yanında olmak isteyen tüm sendikalara, köy derneklerine ve siyasi partilere çağrı yapacaklarını söyleyen işçiler, “İşverenlerin konkordato ilan etmesiyle birlikte binlerce işçi mağdur edildi. Biz de mağdur edilen işçiler olarak sesimizi kamuoyuna ve değerli Kayseri halkına duyurmak istiyoruz. Haklarımızın verilmesi için değerli Kayseri halkı bizlere desteğinizi bekliyoruz, imzalarınızla bizlere destek olabilirsiniz” dedi.

Pazar günü 11.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması ile açılacak imza standı akşam 18.00’a kadar devam edecek.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler