Mahkeme karar olmadığı halde Cizre’de öldürülen Tunç kardeşleri ‘örgüt üyesi’ ilan etti

Cizre’deki yasak döneminde öldürülen Mehmet ve Orhan kardeşlerin cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında açılan davada, mahkeme kararı bulunmamasına rağmen Tunç kardeşler için, “örgüt üyesi” denildi.

Mahkeme karar olmadığı halde Cizre’de öldürülen Tunç kardeşleri ‘örgüt üyesi’ ilan etti

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı döneminde bir evin bodrumunda yakılarak öldürülen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç için 1 Mart 2016 tarihinde düzenlenen cenaze törenine katıldığı için, vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Yüksekdağ’ın duruşması Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Başka bir dosyadan tutuklu bulunan Yüksekdağ, Kandıra 1'nolu F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katıldı. 

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve bazı HDP'li yöneticiler de duruşma salonunda hazır bulundu. 

Dosyalar birleştirilsin talebi 

İddianamenin okunmasından sonra söz alan Yüksekdağ, davanın esasına ilişkin daha sonra savunma yapacağını söyledi. Aynı iddialarla farklı yerlerde 20'ye yakın dosyanın olduğunu kaydeden Yüksekdağ, bunların parça parça yürütülmesinin adil yargılama hakkını engellediğini ifade ederek, “Derli toplu bir ifade vermem için hakkımda hazırlanan tüm dosyaların birleştirilmesini istiyorum" talebinde bulundu. Yargılamaların hukuksuz olduğunu ifade eden Yüksekdağ, "Şayet dosyalarda birleştirme kararı verilmezse esasa ilişkin savunmamı yüz yüze vermek istiyorum. Güvenlik gerekçesiyle talebimin ret edilmesi doğru değildir” dedi.

BM’nin Cizre raporunu mahkemeye önerdi  

Mahkeme Başkanı’nın Yüksekdağ’a, Tunç kardeşlerin “Örgüt üyesi” olduğuna dair ellerinde belgeler olduğunu iddia etmesi üzerine Yüksekdağ şunları söyledi: “Esasa ilişkin savunmamı daha sonra yapacağım; ancak Cizre'ye dair bir kaç şey belirtmek isterim. Cizre'de açık bir katliam yapıldığına dair Birleşmiş Milletler (BM) raporu var. Bu raporda 7-8 yaşındaki çocukların cenazelerinin defnedilemediğine dair tespitler bulunmaktadır. Ülkemiz BM üyesi olduğu için mahkemenin bu raporu değerlendirmesi gerekir." Daha sonra konuşan savcı ise, Yüksekdağ'ın esasa ilişkin savunmasını yapması için kendisine süre verilmesini istedi.

‘Tunç kardeşler hakkında herhangi bir mahkeme kararı yok’

Ardından söz alan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Yüksekdağ'ın duruşmada hazır edilmesi ve yüz yüze savunma yapmasını talep etti. Başbakan, bakanlar ve vekillerin Şırnak'a rahatça geldiğini hatırlatan Elçi, “Havaalanına gelen bu insanlar için sağlanan güvenlik Yüksekdağ için de sağlanabilir. Güvenlik endişesi varsa bu kadar insan nasıl seyahat edebiliyor. SEGBİS acil durumlar için çıkarılmıştır. Müvekkilimin duruşmada hazır edilmesini istiyorum" dedi. Yüksekdağ'ın avukatlarından Şeyma Ürper ise BM'nin hazırladığı raporu mahkemeye sunacaklarını belirtti. Ürper, "Cizre'deki bodrumlara ilişkin yürütülen davanın ve Mehmet Tunç ile Orhan Tunç hakkında yürütülen herhangi bir soruşturmanın olup olmadığına dair kararın dosyaya eklenmesini talep ediyoruz. Mehmet Tunç ve Orhan Tunç'un ‘örgüt üyesi’ olduğuna dair herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır" dedi.

Yüksekdağ’ın talebine ret

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılarak dosyaların birleştirilmesinin sorulmasını kararlaştırdı. Tunç kardeşler hakkında yürütülen herhangi bir soruşturmanın olup olmadığına dair Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasını isteyen heyet, Yüksekdağ'ın mahkemede hazır olma talebinin ret edilmesine, bir sonraki duruşmada SEGBİS odasında hazır olması için cezaevine yazı yazılmasına karar verdi. 

Duruşma, 3 Mart 2018 tarihine ertelendi.

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler