'Madımak şehitlerini anıyoruz - Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor!'

Sivas Madımak Katliamı’nın 27’inci yılında Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri “Madımak Şehitlerini Anıyoruz – Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor!” başlığıyla 30 Haziran Salı günü bir anma programı gerçekleştirecek.

'Madımak şehitlerini anıyoruz - Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor!'

SiyasiHaber

Sivas Madımak Katliamı’nın 27’inci yılında Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri “Madımak Şehitlerini Anıyoruz – Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor!” başlığıyla 30 Haziran Salı günü bir anma programı gerçekleştirecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri’nin 30 Haziran Salı günü saat 19.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştireceği anmaya bütün yurttaşlar davet edildi.

mlaaa

2 Temmuz Sivas Katliamı

2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri için pek çok sanatçı ve aydın Sivas’a gelmişti. Katılımcılar dönemin Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak da kentte bulunuyordu. Şenliklerin başlamasının ardından, daha sonra ortaya çıktığı gibi, etkinlik öncesi bizzat Özel Harp Dairesi’nin yönlendirmesiyle şehirde etkinlik katılımcılarına yönelik düşmanca bir sosyo psikolojik ortam yaratılmış, etkinlik günü Kültür Merkezi civarında toplanan, şeriat yanlısı sloganlar atan bir grup yönlendirilerek şenlik katılımcılarına karşı saldırıya geçmeleri sağlanmış, saldırının ardından taşlı sopalı çatışma çıkmış, olaylar daha fazla büyümeden polisin müdahalesiyle de durdurulmuştu.

madd33

Ertesi gün idari makamların hiçbir tedbir alma ihtiyacı duymadığı koşullarda, güvenlik güçlerinin gözleri önünde binlerce kişi Kültür Merkezi civarında toplanmış, gittikçe büyüyen kalabalık Hükûmet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmişti. Hükûmet Konağını taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etmişti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe vererek oteli taşlamış, ardından güvenlik güçlerinin gözleri önünde Madımak Oteli’nin perdeleri tutuşturularak otelin ilk katında büyük bir yangın çıkarılmıştı. Tedbir alınmayan ve giderek büyüyen yangın nedeniyle saldırganlardan korunmak amacıyla otele sığınmış olan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirmişti. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi ise olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtulmuştu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itilmiş, başından yaralanan Aziz Nesin'i linç girişiminden araya giren polisler son anda kurtarmıştı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülmüştü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde valilikçe ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ilan edildi.

madd12

Yargılama

Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190'a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124'ü hakkında "laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma" suçlamasıyla dava açıldı, geri kalanlar serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994'te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında 15'er yıl, 3 sanık hakkında onar yıl, 54 sanık hakkında üçer yıl, 6 sanık hakkında ikişer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi.

Müdahil avukatlar, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararını "taraflı, hukuka ve adalete aykırı" olarak niteleyerek, ayrıntılı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi katliamın "Cumhuriyete, laikliğe ve demokrasiye yönelik olduğunu" belirterek Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararını esastan bozdu. Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uyarak yargılamayı yeniden başlattı.

 

28 Kasım 1997'de açıklanan kararda, 33 sanık Türk Ceza Yasası'nın 146/1 maddesine göre idama[8] ve 14 sanık 15 yıla kadar değişen hapis cezasınamahkûm edildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 24 Aralık 1998'de hapis cezalarını onadı, 33 idam cezasını ise usul noksanlıkları nedeniyle bozdu. Şubat 1999 tarihinde usul eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama sonucunda 16 Haziran 2000'de 33 sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce yeniden idam cezasına çarptırıldı. 2002 yılında idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla idam cezası hükümlülerinin cezaları müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.

Sanıkların avukatlığını üstlenenler arasında olan Refahyol iktidarının Adalet Bakanı Şevket Kazan, bakanlığı sırasında onları hapishanede ziyaret etti.[ Geniş avukat listesinde çok sayıda Refah Parti üyesi ve yöneticisi olması eleştiri konusu oldu. Bu avukatlar ilerleyen yıllarda AK Parti ve Saadet Partisi'ne katıldılar ve içlerinden üst yönetim görevlerine yükselenler oldu.

Olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay'ın 1997'deki bozma kararından sonra firar eden 8 sanık ise hâlen yakalanamamıştır. Davanın firari olan 5 sanık ile ilgili kısmı, 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımından düşürülmüştür.

Hayatını kaybedenler

Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı

Muhibe Akarsu - 45 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi

Gülender Akça - 25 yaşında

Metin Altıok - 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci

Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı

Sehergül Ateş - 30 yaşında

Behçet Sefa Aysan - 44 yaşında, şair

Erdal Ayrancı - 35 yaşında

Asım Bezirci - 66 yaşında, araştırmacı, yazar[13]

Belkıs Çakır - 18 yaşında

Serpil Canik - 19 yaşında

Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör

Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı

Carina Cuanna Thuijs - 23 yaşında, Hollandalı akademisyen[14]

Serkan Doğan - 19 yaşında

Hasret Gültekin - 22 yaşında şair, sanatçı

Murat Gündüz - 22 yaşında

Gülsüm Karababa - 22 yaşında

Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair

Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist

Koray Kaya - 12 yaşında

Menekşe Kaya - 15 yaşında

Handan Metin - 20 yaşında

Sait Metin - 23 yaşında

Huriye Özkan - 22 yaşında

Yeşim Özkan - 20 yaşında

Ahmet Özyurt - 21 yaşında

Nurcan Şahin - 18 yaşında

Özlem Şahin - 17 yaşında

Asuman Sivri - 16 yaşında

Yasemin Sivri - 19 yaşında

Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı

İnci Türk - 22 yaşında

Otel çalışanları

Ahmet Öztürk - 21 yaşında

Kenan Yılmaz - 21 yaşında

Saldırganlar

Ahmet Alan

Hakan Türkgil

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler