Maden işçileri 25 Ağustos'a kadar süre verdi: Uzlaşma olmazsa greve gidiyorlar

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, toplu iş sözleşmesinde halen anlaşma sağlanamadığını hatırlatarak, “25 Ağustos’a kadar anlaşma sağlanamaz ise TTK’da ve MTA’da greve başlayacağız” dedi.

Maden işçileri 25 Ağustos'a kadar süre verdi: Uzlaşma olmazsa greve gidiyorlar

GMİS ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında sürdürülen toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 60 günlük yasal grev süresi başlamıştı.

GMİS Yönetim Kurulu, maden işçileriyle birlikte sendikanın toplantı salonunda basın açıklaması yaptı.

Maden işçileri, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Maden işçisi yalnız değildir”, “Madenci feneri sönmeyecek” sloganları attı. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 2019 yılının başından bu yana yaklaşık 7 aydır Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nde (MTA) toplu iş sözleşmelerin bitirilememesinin maden işçilerini huzursuz ettiğini söyledi.

152 bin işçiyi temsil ediyor

TÜRK-İŞ’e bağlı 17 sendika olarak yaklaşık 152 bin işçiyi temsil eden GMİS’in işçiler için talepleri şöyle:

  • Kamuda en düşük ücretin 3 bin 500 TL’ye yükseltilmesi tüm çalışanlara seyyanen 300 TL zam,
  • ilk altı ay için yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı

Hükümet ise teklifinde şunları sundu:

  • 3 bin 500 TL altında brüt ücret alanlara seyyanen 60 TL brüt zam, birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam
  • GMİS Genel Başkanı yeşil işçilerin bu teklifi kabul etmediklerini ileterek ekonomik krizin faturasının maden işçilerine kesilmek istendiğini buna karşılık başkanlar kurulu olarak grev hazırlıklarına başlama kararı aldıklarını söyledi. 

‘Ekonomik krizi biz çıkartmadık, işimizi yapıp borç ödüyorız’

TTK ve MTA’da 60 günlük grev sürecinin devam ettiğini ifade eden Yeşil, şu açıklamayı yaptı:

“25 Ağustos’a kadar anlaşma sağlanamaz ise TTK’da ve MTA’da greve başlayacağız. Ancak, grev kararını en az altı işgünü önce karşı tarafa bildirmek zorundayız. Bayram tatili ve idari tatil olasılığını da dikkate aldığımızda en uygun tarih olarak 6 Ağustos 2019 tarihi görünüyor. Gönül ister ki hiç bunlara gerek kalmasın ve toplu iş sözleşmelerimiz en kısa zamanda imzalansın. Kamu Çerçeve Anlaşması’nın hâlâ imzalanmamış olması çalışma yaşamını huzursuz etmektedir. Hükümetin en kısa zamanda yeni ücret teklifini vermesini bekliyoruz. Önceki teklifi tartışmaya değer bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Ekonomik krizi biz çıkartmadık, biz işimizi yapıyor, borçlarımızı ödüyoruz. Biz üretmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Biz, yer altında doğaya karşı savaşarak rızkımızı kazanıyor, ülkemize ve milletimize katkı veriyoruz. Bizi açlığa ve yoksulluğa mahkum etmek isteyenler ve bizi greve mecbur bırakanlar, ülkemizin ve milletimizin geleceği ile oynamış olurlar.”

Basın açıklaması, maden işçilerinin attığı sloganların ardından sona erdi.

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler