Macron: Kürtlere destek sözü verdik; Fransa ABD ile anlaştı Menbiç'e asker gönderecek

Kuzey Suriye yönetimini temsilen bir heyet, Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Macron, 'Kürtlere destek garantisi verdik' dedi.

Macron: Kürtlere destek sözü verdik; Fransa ABD ile anlaştı Menbiç'e asker gönderecek

Kuzey Suriye ve Rojava’dan üst düzey yetkililerden oluşan bir heyet Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşmede önemli konular ele alındı.

Kürt, Arap ve Suryani temsilcilerin olduğu Kuzey Suriye Heyeti’nde, TEV-DEM Eşbaşkanı Aysa Abdullah, Efrin Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Hêvin Reşîd, Cizire Kantonu Dışilişkiler Konseyi Eşbaşkanı Siham Qiryo, Cizirê Bölgesi Yürütme Konseyi Üyesi Faner Gaêt, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Dışilişkiler Sorumlusu Rêdur Xelil, YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah ve Kuzey Suriye Özerk Yönetimi Fransa Temsilcisi Dr. Xalid İsa yer aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ofisinden görüşmeye dair yapılan açıklamada, "YPG dahil Kürt yetkililere Suriye'nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik. QSD ve Türkiye arasında arabulucu olabiliriz" diye konuştu.

Fransa’nın Menbiç’e asker göndereceğini de doğrulayan Macron, "Fransa, ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek" dedi.

Asya Abdullah: Daha güçlü bir ortaklaşmaya ihtiyaç var

TEV-DEM Eşbaşkanı Asya Abdullah görüşmeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sayın Macron ile olumlu ve önemli bir görüşme gerçekleştirdik. Fransa daha önce de Kuzey Suriye’deki IŞİD’e karşı mücadeleye ve özellikle de Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) desteğini açıklamıştı. Afrin’e yönelik saldırı konusunda da Sayın Macron olumlu bir tavır gösterdi. Biz kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Bu görüşmede, Afrin’e yönelik saldırı ve Afrin halkının kendi topraklarına geri dönmesi, IŞİD’e karşı mücadele ve Kuzey Suriye’deki durumu konuştuk. Rojava ve Kuzey Suriye’deki tecrübe olumlu bir model olarak görüldü. Sayın Macron desteğini yineledi. Kuzey Suriye ve Afrin için desteğini tekrarladı. Afrin için diplomatik girişimlerini sürdüreceklerini iletti. Minbic’teki Fransa güçleri ile şimdiye kadar ortak bir çalışma yürütüldü. Daha güçlü bir ortaklaşmaya ihtiyaç var. Çünkü IŞİD’e tehlikesi devam ediyor. Afrin saldırısıyla IŞİD’e biraz güçlendi ve yeniden kendini toparlamak istiyor. Türk devleti de terör gruplarını Afrin’e yerleştirmek istiyor. IŞİD’e herkes için tehlikeli. Onun için birlikte çalışmalıyız. Sayın Macron da Demokratik Suriye Güçleri ile çalışmak istediklerini ve bu işbirliğinin güçleneceğini ifade etti.’’

Bir gazetecinin ‘nasıl bir işbirliği’ sorusu üzerine Abdullah, Fransa’da 23 Mart’ta gerçekleşen DAİŞ saldırısını hatırlatarak, ‘ne kadar ortak çalışırsak halklarımızı o kadar IŞİD’den koruruz. Bunun birçok yöntemi var. Bunları güçlendirme imkanı vardır’ dedi.

Macron’un ‘Menbiç’e asker göndeririz’ açıklaması hatırlatması üzerine Abdullah, ‘’Bu olağan bir durum. Geçmişte oldu, gelecekte de olacak’’ dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler