Macaristan mültecilere yardım edene vergi getiriyor

Macaristan hükümeti mültecilere yardım eden kurum ve kuruluşlara özel vergi getiriyor. Bu kurumlar mülkleri ve gelirleri üzerinden yüzde 25 vergi ödeyecek.

Macaristan mültecilere yardım edene vergi getiriyor

Macaristan’da hükümet parlamentoya parlamentoya yeni bir düzenleme sundu. Tasarıda “mülteci vergisi” gibi yeni bir kalem de yer alıyor.

BBC Türkçe’den Tarık Demirkan’ın haberine göre hükümet kararına gerekçe olarak, mülteci akını nedeniyle sınır güvenliğine ve diğer bazı önlemlere bütçeden çok pay ayrılmasını gösterdi ve uygulamayla bu giderlerin bir kısmının karşılanabileceğini savundu.

Düzenlemeye göre bu vergi herkesten alınmayacak. Macaristan’da mültecilere yardım faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşlarının vergilendirilmeleri hedefleniyor.

Vergi mültecilere yardım edenlerden alınacak

Bundan böyle mültecilere yardıma yönelik basın ve medya kampanyaları yürüten, bu kampanyalarda yer alan, mülteciler lehinde propaganda yapan ya da mültecilere yardım için ulusal organizasyonlar yürüten kuruluşlar gelirleri ve mülkleri üzerinden yüzde 25 özel mülteci vergisi ödeyecekler.

Konuyla ilgili konuşan bir hükümet yetkilisi “Ülkeye gelen ve bir süre burada yaşayan mülteciler kendilerine tanınan sosyal haklar nedeniyle tüm Macar vatandaşlarından kesilen vergilerinden yararlanıyorlar. Bu nedenle mültecilere yardım eden kuruluşların özel vergiye tabi tutulması normaldir” diyerek verginin nedenlerini açıkladı.

Ödemeyenlere özel cezalar getiriliyor

“Mülteci vergisi”, bu konuda faaliyet gösteren kuruluşların vergi beyannamesi içinde değerlendirilecek.

Alınan yardımların hemen ardından kuruluşlar tarafından ilgili devlet kuruluşuna ödenecek.

Eğer bu vergiler ödenmeyecek olursa vergi dairesi mülteciler üzerine faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına özel cezalar da kesebilecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler