Lübnan'da protestocular tekrar sokaklarda: 220 yaralı

Ekonomik kriz nedeniyle üç aydır protestoların yaşandığı Lübnan'da dün halk yine sokaktaydı. Polisin saldırısı nedeniyle 220 kişi yaralandı. Protestocuların haftalardır oturma eylemi düzenlediği çadır kamp da ateşe verildi.

Lübnan'da protestocular tekrar sokaklarda: 220 yaralı

Gece boyunca devam eden gerilimde polis plastik mermi, biber gazı ve tazyikli suyla eylemcilere saldırdı. Reuters’ın aktardığına göre, ‘Devrim’ sloganları atan eylemciler ise kendilerini ağaç dalları ve yol tabelalarını kalkan olarak kullanarak korumaya çalıştı.

Protesto kampında çadırlar ateşe verildi

Eylemcilerin kent merkezinde kurduğu ve aylardır oturma eylemleri düzenlediği protesto kampında da yangın çıktı. Çok sayıda çadır yanarken, güvenlik güçleri yangını kendilerinin başlattığı suçlamasını reddetti.

Yolsuzluklar konusunda hesap sorulması çağrısı

Beyrut’un yanı sıra başta Trablusşam olmak üzere başka kentlerde de eylem vardı. Trablusşam’da hükümet konağının önünde toplanan eylemciler, yolsuzluklar konusunda hesap sorulması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Mişel Aoun ise şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aoun, orduya ve güvenlik güçlerine olayların yatıştırılması için talimat verdiğini de açıkladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler