Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: ‘Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi’

Başbakan Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da tutuklu olması olasılığı gün geçtikçe daha fazla ikna edici hale geliyor. Cumhurbaşkanı Mişel Aun ülkede bulunan Arap devletleri ve yabancı devletlerin büyükelçileriyle ve temsilcileriyle buluşmasında “Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi, hükümeti yasal ve çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: ‘Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi’

Karanfil Kahyaoğlu / Lübnan

Yakından takip edenlere göre geçen Cumartesi günü Hariri’nin özel uçağı Riyad havalimanına öğle saatlerinde ulaştıktan hemen sonra Suudi Arabistan hava sahasını kapattı ve yarım saat sonra Hariri istifasını ilan etti. Uzmanlara göre, çok şüpheli bir durumda ilan edilen istifanın metni, Hariri’nin bugüne kadar okuduğu metinlere benzemiyor ve Suudi Arabistan’da kullanılan bazı kelime ve deyimleri içeriyor. Bu, metnin önceden hazırlanmış ve zorla okutulmuş olması olasılığını arttırıyor.

Hariri’nin istifa ilanında söylediği, kendisine karşı suikast hazırlıklarına yönelik olarak, Lübnan’ın değişik istihbarat kuruluşları böyle bir girişimin belirtilerinin bulunmadığını vurguladı.

Hariri’nin istifası konusunda ilk günden beri rahatsızlığını belirten Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun bu istifanın kabul edilemeyeceğini belirtmiş ve istifa açıklamasını bizzat Hariri’den duyma hususunda ısrar etmişti. Ülkeyi gelebilecek bir sarsıntıdan esirgemek ve iç uyumu korumak için değişik siyasi güçlerin temsilcileriyle geniş istişarelere başlamıştı.

Altı gündür Haririyle bağlantı kuramayan Cumhurbaşkanı Mişel Aun ülkede bulunan Arap devletleri ve yabancı devletlerin büyükelçileriyle ve temsilcileriyle buluşmasında onlara “Hariri’nin durumu belirsiz, istifası kabul edilmedi, hükümeti yasal ve çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Aynı zamanda Suudi Arabistan temsilcisinden Hariri’nin derhal Lübnan’a geri döndürülmesini talep etti.

Maruni Patriği Rayi Riyad’a gidiyor

Pazartesi günü Suudi Arabistan’a bir ziyarette bulunacak Lübnan Maruni kilisesinin en yüksek mercii Patrik Mar Bışara Butros er-Rayi, dün cumhurbaşkanına bir veda ziyaretinde bulunmuştu. Patrik er-Rayi , Riyad’da Haririri’yle görüşmek istediğini fakat henüz Suudi yönetiminden bir cevap alamadığını söyledi.

Dün Lübnan Cumhurbaşkanı’nı ziyaret eden Rusya Büyükelçisi Aleksandr Zastsepkin Hariri’nin en kısa zamanda ülkeye dönmesi gerektiğini söylemiş ve gerekirse bu konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne götürebileceklerini ima etmişti.

Nasrullah: Suudiler İsrail’den Lübnan’a savaş açmasını istedi

Dün Lübnan Hizbullahı Lideri Seyid Hasan Nasrullah uzun bir konuşma yaptı. Konuşmasında Suudi Arabistan’ın Lübnan Başbakanına ihanet etmesinin bütün Lübnanlılara ihanet olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın iç işlerine karıştığını ve ülkede bir Sünni-Şii savaşı fitnesini kışkırtmaya çalıştığını söyledi. Aynı zamanda Seyid Nasrullah, Suudi Arabistan’ın İsrail’den, Lübnan’a karşı savaş başlatmasını istemiş olduğunu ve onlarca milyar dolar para sözü verdiğinin bilgilerinin bulunduğunu söyledi.

Lübnan kamuoyunda, Hariri’nin Suudi Arabistan’da tutsak olduğu ve bunun geçen hafta başlayan saray darbesiyle ilgisinin olabileceği kanaati yaygın.

11.11.2017

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler