Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran ve Hizbullah'ı suçlayarak istifa etti

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri yaptığı televizyon konuşmasıyla istifa ettiğini duyurdu. İran’ı ve Lübnan Hizbullahı’nı Arap meselelerine karışmakla suçlayan Hariri, kendisine yönelik ise bir suikast planı olduğuna inandığını söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran ve Hizbullah'ı suçlayarak istifa etti

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri istifa etti. Hariri, Lübnan'daki iklimin babasının suikasta uğradığı günlere benzediğini ve kendisinin de hayatına yönelik bir komplo kurulduğunu hissettiğini söyledi. Saad el Hariri'nin istifa konuşmasında İran'ı da hedef tahtasına oturttu. İran ve Hizbullah'ı eleştiren Hariri, Tahran yönetimini Arap devletlerinin ilişkilerine müdahale etmekle eleştirdi.

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri yaptığı televizyon konuşmasıyla istifa ettiğini duyurdu. Hariri yaptığı açıklamada, İran’ı ve Lübnan Hizbullahı’nı Arap meselelerine karışmakla suçladı. Lübnan’daki iklimin babasının 2005’teki suikastine yol açan dönemle olan benzerliğine de dikkat çekti. Kendisine yönelikte benzer bir suikast planı olduğuna inandığını söyledi.

Hariri 2016’nın sonlarında başbakan olarak göreve gelmiş ve Şii Hizbullah militanlarının da aralarında bulunduğu 30 üyeden oluşan Ulusal Birlik Kabinesi’nin başında yer almıştı. Hükümet, ülkeyi komşusu olan Suriye’deki iç savaşın etkilerinden korumayı büyük ölçüde başarmıştı. Hariri’nin istifasının ülkedeki tansiyonu yükselteceği bekleniyor. 

Saad El Hariri'nin babası Refik El Hariri, istifa ettiği 2004 yılına kadar Lübnan'da başbakanlık yapmış 2005 yılında ise bir bombalı araç saldırısında hayatını kaybetmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler