Lösemili çocuklar için açılan 400 yataklı hastanenin 325 yatağı yasaklı

Türkiye’de çocuk kanserlerinde birinci sırada yer alan ve en sık 2-8 yaş aralığında görülen löseminin (kan kanseri), son yıllarda bir yaşın altına kadar indiği belirtildi. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, bir yıl önce açılan 400 yataklı LÖSANTE hastanesinin 325 yatağının Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığını belirtti.

Lösemili çocuklar için açılan 400 yataklı hastanenin 325 yatağı yasaklı

Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle konuya dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “LÖSEV’in ücretsiz tedavi hizmeti sunduğu hastanesine ruhsat verilmediği için tam kapasite çalışamıyor. Siyaset üstü böylesi bir konuda gerekli izin verilmelidir” dedi. CHP’li İrgil, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle Meclis’te yaptığı konuşmada, “Tedavisi çok pahalı ve zor olan lösemide iyi bir tedaviyle iyileşme oranı yüzde 92. Bu nedenle ilgili kuruluşların ve lösemi vakıflarının desteği önemli” diye konuştu.

Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) lösemili çocuklar ve ailelere yönelik tamamen ücretsiz konuk evi, okul, sosyal ve spor tesisi gibi hizmetler sunduğunu belirten İrgil, bir yıl önce de sağlık kenti olarak nitelenebilecek LÖSANTE hastanesinin kurulduğunu anımsattı.

Hastanenin tam donanımlı ve 400 yataklı bir kompleks olmasına karşın tam kapasiteyle hizmetine hükümetin izin vermediğini vurgulayan İrgil şunları söyledi: “Bu hastaneye dünyanın en iyi radyoterapi cihazı alınmış, kuruluş izni verilmiş ama Sağlık Bakanlığı 75 yataktan fazlasına ruhsat vermeyerek ‘çalıştıramazsın’ diyor. Yani bugün özel hastanelerde tonlarca para ödenirken, devlet hastanelerinde hastalar kuyruklarda beklerken tamamen parasız tedavi vereceğini, lösemili ve kanserli çocuklardan tek kuruş fark almayacağını söyleyen LÖSEV’e engel oluyoruz. LÖSANTE hastanesine yönelik bu bürokratik engellemeye dur denmeli.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler