Londra Köprüsü'nde bıçakla saldırı: 2 ölü 3 yaralı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, bıçaklı bir kişi Londra Köprüsü'nde çevredekilere saldırdı. 2 kişi hayatını kaybetti. 28 yaşındaki Usman Khan isimli saldırgan polisin ateş açması sonucu öldü.

Londra Köprüsü'nde bıçakla saldırı: 2 ölü 3 yaralı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Londra Köprüsü'nde bir kişinin çevredekilere bıçakla saldırdığı olayda 2 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi. İngiliz polisi, saldırganın öldüğü bilgisini verdi.

Londra Polis Teşkilatı Müdürü Cressida Dick, düzenlediği basın toplantısında, "Saldırıda yaralananlardan ikisi trajik bir şekilde hayatını kaybetti. 3 kurban da şu anda hastanede" dedi.

Olaya başka birinin karışıp karışmadığını tespit etmeye çalıştıklarını anlatan Dick, "Bizim şehrimiz harika bir şehir çünkü birbirimizin farklılıklarını kucaklıyoruz. Bu trajediden hala daha güçlü çıkmalıyız" diye konuştu.

İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard Genel Müdür Yardımcısı Neil Basu, yerel saatle 14.00'te ihbar üzerine olay yerine intikal eden polis ekiplerinin vurduğu saldırganın öldüğünü bildirdi.

SALDIRGAN GEÇEN YIL SERBEST BIRAKILMIŞ

Saldırının failinin terör suçundan hapis yattığı ve geçen sene serbest bırakıldığı bildirildi.

Londra Polis Teşkilatı Müdür Yardımcısı Neil Basu, yaptığı açıklamada, şu aşamada saldırıyla ilgili başka birinin aranmadığını söyledi.

Saldırganın 28 yaşındaki Usman Khan olduğunu bildiren Basu, “2012'de terör suçundan mahkum olan bu kişi, yetkililer tarafından biliniyordu. Aralık 2018'de şartlı olarak tahliye edildi” dedi. Basu, polislerin saldırganın evinde arama yaptığını da duyurdu.

Reklam

Olayı "terörle bağlantılı" olarak ele aldıklarını belirten Basu, ancak saldırganın motivasyonu konusunda kesin bir ifade kullanmaktan kaçındı.

Polis, saldırganın sahte olduğu anlaşılan bir patlayıcı cihaz taşıdığını da açıklamıştı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, çevredekilerin bir kişiye müdahale etmeye çalıştığı, olay yerine ulaşan polisin bu kişiye ateş ettiği, vurulan kişinin yerde yattığı görülüyor.

BORIS JOHNSON: TERÖR SALDIRISI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Londra Köprüsü'nde meydana gelen olayın terör saldırısı olduğunu söyledi.

Başbakanlık ofisi "10 Numara"da güvenlik güçleri yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından basına açıklamada bulunan Johnson, saldırgana müdahale eden vatandaşların gösterdiği cesareti övdü. Johnson, "Polis olayın terör saldırısı olduğunu doğruladı" dedi.

Polisin olayla ilgili soruşturmasını sürdürdüğünü belirten Johnson, "Bu olaya karışmış olan herkes bulanacak ve adalet önüne çıkarılacak." diye konuştu.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da yaptığı açıklamada, saldırgana müdahale eden vatandaşların "nefes kesen bir cesaret" sergilediğini belirterek, "Terör karşısında birlik içinde ve kararlı durmalıyız ve duracağız" ifadesini kullandı. Han, bu ay başında bir alt kademeye indirilen terör tehdit seviyesinin sürekli gözden geçirildiğini kaydetti.

Öte yandan, olay yeri ve çevresindeki geniş güvenlik önlemlerinin uzun süre devam edeceği, kent genelinde silahlı polis devriyesi sayısının artırılacağı bildirildi.

Londra Köprüsü'nde 3 Haziran 2017'de yaşanan bıçaklı terör saldırısında 3'ü saldırgan 11 kişi ölmüştü.

İngiliz hükümeti, bu ay ülkedeki terör tehdit seviyesini en yüksek ikinci basamak olan "ciddi"den 3. basamak olan "önemli"ye düşürmüştü. Terör tehdit seviyesi 2017'de meydana gelen terör saldırılarının ardından yükseltilmişti. 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler