Leyla Güven'in annesi yaşamını yitirdi

58 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in annesi Cevriye Güven yaşamını yitirdi.

Leyla Güven'in annesi yaşamını yitirdi

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin sonlandırılması talebiyle 58 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven bu sabah 94 yaşında hayatını kaybetti. 

Güven'in, cenazesi Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yapalı mahallesinde toprağa verilecek.

Avukatlar başvuruda bulunacak

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Güven'in sağlık koşullarının el vermesi durumunda, annesinin cenaze törenine katılması için avukatları tarafından Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunulacak.

Güven, 15 Ocak 2011 tarihinde KCK Ana Davası kapsamında tutuklu olduğu dönemde de babası Hacı Güven'i kaybetmişti.

HDP'den başsağlığı mesajı

HDP, Leyla Güven'in annesi Cevriye Güven’in yaşamını yitirmesine dair bir başsağlığı mesajı yayımladı.

 HDP'nin başsağlığı mesajında şu ifadelere yer verildi:

"58 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven'in annesi Cevriye Güven (94) hayatını kaybetti. Güven'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Cevriye Güven'e rahmet, Türkiye halklarının geleceği için aylardır direnen Leyla Güven'e, Güven ailesine başsağlığı diliyoruz. Cevriye Güven'in yaşamının son günlerinde kızı Leyla Güven'i göremeden hayata veda etmiş olması bu ülkenin büyük ayıbıdır. Mücadelemiz annelerimize barış ve huzur içerisinde sevdiklerinin yanında yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yaşam kurmaktır." 

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler