Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 4 ayı geride bıraktı

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 4’üncü ayını geride bıraktı.

Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 4 ayı geride bıraktı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlattı. Güven, tutuklu yargılandığı dava kapsamında 25 Ocak’ta tahliye edilmesi ardından eylemini Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan evinde sürdürdü. Güven’in eylemi 120’inci gününe girdi. 

İmralı Adası’nda görüşme

Güven’in eyleminin sürdüğü 12 Ocak’ta Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası’na giderek, ağabeyi ile görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeye ilişkin 14 Ocak’ta avukatları aracılığıyla açıklama yapan Güven, tecridin sonlandırılmadığını belirterek, şunları söylemişti: “Daha öncesinden deneyimlerimiz var. 2016 yılında benim de aralarında olduğum 50 Kürt siyasetçi tecridin kalkması için dışarıda açlık grevi başlattık. AKP o dönem Sayın Mehmet Öcalan’ı İmralı’ya Sayın Öcalan ile görüşmeye gönderip, Sayın Öcalan’dan mesaj gelmesiyle eylemi bitirmiştik. Fakat tecrit devam etmişti. Şimdi ise benzer bir yöntem denenmiştir. Sayın Öcalan politik bir önder ve liderdir. Ailesi için o adada tutulmuyor. Diğer tüm tutsaklar gibi ailesi ile görüşme hakkı bulunuyor. 

Leyla Güven: Taleplerimiz meşrudur

Bizim talebimiz başından beri çok nettir. İnsanlık suçu olan bu tecridin kalkması, Sayın Öcalan’ın ailesi, avukatları, siyasi heyetlerle görüşebilsin, demokratik çözümün, kalıcı barışın sağlanması için çabalarını, görüşlerini sürdüreceği koşulların oluşturulması olarak belirledik. Dolayısıyla kimse bizden bu görüşme ile eylemi, grevi sonlandırmamızı beklemesin. Taleplerimiz yasa dışı değil meşrudur. AKP-MHP faşizminin amacı bize bedel ödettirmek ise biz bu bedeli göze alarak greve başladık. Bizler de bu faşist ittifaka, iktidara bir uyarıda bulunmak isteriz. Zindanlardan tabutlar çıkmaya başlarsa sizler de hiçbir şey olmamış gibi yerinizde duramazsınız.”

Tutukluların eylemi sürüyor

Güven’in ardından Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın eylemi 107, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in eylemi 81, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutukluların eylemi 82 gündür devam ediyor. Ayrıca 1 Mart itibariyle cezaevinde bulunan PKK’li ve PJAK’lı bütün tutuklular açlık grevi eylemine başladı. 

Gözaltında da eylem sürüyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ile birlikte 5 HDP üyesi de, 3 Mart’ta HDP Diyarbakır İl binasında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. Başlatılan eylem sonrası il binası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile basılarak, açlık grevi eylemcisi 5 kişi gözaltına alındı. HDP Milletvekili Dersim Dağ il binasında, gözaltına alınan HDP üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde eylemlerini sürdürüyor. 

MA

Son Haberler

Popüler Haberler