Leyla Güven, yeni dönemde Meclis’te olacak

Cezaevinde olduğu için yemin ederek görevine başlayamayan ve 200 günlük açlık grevi yapan Leyla Güven, yeni dönemde Meclis çalışmalarına katılacak.

Leyla Güven, yeni dönemde Meclis’te olacak

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 200 gün boyunca açlık grevi yapan Hakkari Milletvekili Leyla Güven, yeni dönemde TBMM çalışmalarına katılacak.

Açlık grevi sona erdikten sonra hastanede tedavi gören ve taburcu edilen Güven’in, bir süre ziyaretçi kabul etmeyeceği ve tedavisini ev ortamında sürdüreceği belirtildi. Diyarbakır’dan ayrıldığı ifade edilen Güven’in bulunduğu kent ise açıklanmadı. Güven’in yeni dönemin başlangıç tarihi olan 1 Ekim’de TBMM’ye gelerek yemin etmesi ve çalışmalara katılması bekleniyor.

Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin sağlık durumu hakkında BirGün’den Hüseyin Şimşek’e konuştu. Annesinin henüz uzun seyahatleri kaldırabilecek durumda olmadığını belirten Temizkan, “Hasta ziyaretleri ve yolculuk durumları, önümüzdeki süreçte şekillenecek ancak şu anda uzun bir dinlenme sürecine ihtiyacı var. Tedavi süreci de sürüyor. Annem, Meclis çalışmalarına katılmak istiyor ancak yakın zamanda gelip yemin etmesi mümkün görünmüyor. Tek temennimiz bir an önce eski sağlığına kavuşması” diye konuştu.

24 Haziran 2018 seçimlerinde Meclis’te Güven’in dışında 66 sandalye kazanan ancak Ayhan Bilgen, Bedia Özgökçe ve Selçuk Mızraklı’nın belediye başkanı olmasıyla bu sayı 63’e inen HDP’de, milletvekili sayısı Hakkari vekili Leyla Güven’in yeminin ardından 64’e yükselecek.

(Artı Gerçek)

Etiketler: leyla güven, TBMM

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler