Lenin Yaşıyor!

21 Ocak 1924 yılında hayatını kaybeden Lenin’in ölümünün 96. yılı bugün. Gerçek adı Vladimir İlyiç Ulyanov, çarlığın ağır baskı koşulları altında gizli çalışmanın gereği olarak kullandığı kod adı Lenin.

Lenin Yaşıyor!

14 Ocak 1918’de Franz Kaplan adındaki bir sosyalist devrimci Almanya ile yapılan barış anlaşmasının mimarı olduğu için Lenin’e suikast düzenledi. Üç kurşunla yaralandı Lenin.  Hayati tehlike oluşturacağı için doktorlar mermileri Lenin’in vücudundan çıkarmadılar. Lenin omuriliğine yakın boynundaki mermi nedeniyle 1922 yılı Mayıs’ında ağır bir felç geçirdi. Aynı yılın sonunda geçirdiği ikinci felçten sonra ise aktif politik hayattan çekilmek zorunda kaldı. Üçüncü felç Lenin’in konuşma yeteneğini yitirmesine ve yatağa bağımlı hale gelmesine neden oldu. 21 Ocak 1924’de de hayatını kaybetti Lenin.

İşçilerin, ezilenlerin devleti tarihte ilk kez 1871 yılında Paris’te kuruldu. Fransız ve Alman burjuvazisi, Avrupa’nın gerici monarşilerinin desteğiyle onu kan ve ateşle boğdu. Top ateşi altında Paris yakılıp yıkıldı, yüz bin komünar hayatını kaybetti. 

Paris Komünü 71 gün ayakta kalabilmişti. 46 yıl sonra Ekim Devrimi gerçekleşti. Ekim Devrimi Lenin’in dehasının eseridir. Lenin, ayakta kaymayı becerebilen bir proleter devriminin, işçilerin, emekçilerin iktidarının yol göstericisi, ruhu, vicdanı, aklı, teorik ve pratik önderidir. 

Yaşarken ve öldükten sonra bütün dünya burjuvazisinin Lenin’e kara çalmasının nedeni, onun burjuva iktidarını alaşağı ederek ezilenlerin, işçilerin iktidarını kurması nedeniyledir. 
Lenin burjuvazinin gırtlağına saplanmış bir hançer, bütün sömürücülerin kabusu, büyük insanlığın gerçek dostu, yol göstericisidir.
Ölümünün 96. yılında geleceği aydınlatan bir fener, önümüzde yürüyen bir rehber olmaya devam ediyor...
Bırakın burjuvazi nefret kusmaya devam etsin, sınıf bilincine sahip milyonlar onu bağrına basmaya devam edecektir. 
Çok yaşa Lenin!

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler