Lenin yaşadı, Lenin yaşıyor, Lenin hep yaşayacak

Büyük Ekim Devrimi’nin lideri Sovyetler Birliği’nin (SSCB) kurucusu Vladimir Ilyich Ulyanov, bilinen adıyla Lenin’in bugün 150. doğum günü.

 Lenin yaşadı, Lenin yaşıyor, Lenin hep yaşayacak

 

Alman Jungewelt gazetesi Lenin’in doğum gününü canlı sosyal medya yayınlarıyla kutluyor. Lenin’i anlamak başlıklı tartışma platformlarında dün gece eserlerinden bölümler okundu.

22 Nisan 1870’te Rusya İmparatorluğu zamanında adı Simbirsk olan Ulyanovsk’ta dünyaya gelen Lenin, Jülyen takvime göre 25 Ekim 1917’de (Miladi takvime göre 7 Kasım) “Bütün İktidar Sovyetler’e” sloganıyla gerçekleştirilen Ekim Devrimi’nin öncülerindendi. Kışlık Sarayı’nın yıkılmasının ardından 8 Kasım’da İkinci Rusya Sovyetler Kongresi tarafından Halk Komiserleri Konsey Başkanı seçildi. 1917’daki Bolşevik Devrimi’yle sadece Çarlık Rusyası’nın yıkıp Sovyetler Birliği’nin kuruluşunu ilan etmekle kalmadı 20. yüzyıla damgasını vuran bir devrime de imza attı.

Ekim Devrimi’nin önderi Lenin, Marksizm’in çağın gereklerine göre kuramsal, politik, ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlamaya çalıştı. Bilimsel sosyalizmin Marx ve Engels sonrası geliştiricilerinden olan Lenin 21 Ocak 1924’te 53 yaşında Gorki’de yaşamını yitirdi. Ülkede bir hafta yas ilan edildi. Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi. Bedeni mumyalanarak Moskova’da Kızıl Meydan’daki mozoleye kondu.

 

Siyasi Haber’in mesajı:

İşçilerin, ezilenlerin devleti tarihte ilk kez 1871 yılında Paris’te kuruldu. Fransız ve Alman burjuvazisi, Avrupa’nın gerici monarşilerinin desteğiyle onu kan ve ateşle boğdu. Top ateşi altında Paris yakılıp yıkıldı, yüz bin komünar hayatını kaybetti. 

Paris Komünü 71 gün ayakta kalabilmişti. 46 yıl sonra Ekim Devrimi gerçekleşti. Ekim Devrimi Lenin’in dehasının eseridir. Lenin, ayakta kaymayı becerebilen bir proleter devriminin, işçilerin, emekçilerin iktidarının yol göstericisi, ruhu, vicdanı, aklı, teorik ve pratik önderidir. 

Yaşarken ve öldükten sonra bütün dünya burjuvazisinin Lenin’e kara çalmasının nedeni, onun burjuva iktidarını alaşağı ederek ezilenlerin, işçilerin iktidarını kurması nedeniyledir. 
Lenin burjuvazinin gırtlağına saplanmış bir hançer, bütün sömürücülerin kabusu, büyük insanlığın gerçek dostu, yol göstericisidir.

Lenin, geleceği aydınlatan bir fener, önümüzde yürüyen bir rehber olmaya devam ediyor...
Bırakın burjuvazi nefret kusmaya devam etsin, sınıf bilincine sahip milyonlar onu bağrına basmaya devam edecektir. 
Çok yaşa Lenin!

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler