Lavrov: Türkiye, Afrin'in kontrolünü Suriye hükümetine geri vermeli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin Afrin'deki kontrolü Suriye'ye geri vermesi gerektiğini söyledi.

Lavrov: Türkiye, Afrin'in kontrolünü Suriye hükümetine geri vermeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da bir araya geldiği Tacikistanlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Lavrov, TSK ve ÖSO’nun girdiği Afrin’de kontrolün Şam Yönetimi’ne verilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye askerlerinin Afrin’de kalacağı yönünde hiçbir açıklaması olmadığını belirten Lavrov, harekatın sona ermesinin ardından bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini söyledi. Lavrov konuyla ilgili gelen soruya  "Afrin'deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz" şeklinde cevap verdi. 

‘Provokasyon konusunda uyarmıştık’

Lavrov, Duma’daki kimyasal saldırı iddiaları hakkında da konuştu. Son dönemde Rusya ordusunun provokasyon amaçlı kimyasal saldırı düzenlenebileceği yönündeki açıklamalarını açıklayan Lavrov, “Suriye hükümeti de bu konuda açıklama yapmıştı. Bu ciddi provokasyonun amacı, Şam yönetimini sivillere karşı kimyasal silah kullanmakla suçlamak" dedi. ABD ve Batı ülkelerinden yapılan açıklamaların sadece Suriye ve İran'ı suçlamaya yönelik sloganlar olduğunu belirten Lavrov, iddiaların soruşturulması gerektiğini ve şiffaf bir soruşturmaya kendilerinin de destek vereceğini belirtti. 

Etiketler: Lavrov, Türkiye, Afrin, Suriye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler