Lavrov: Suriye ordusu Türkiye’yle yapılmış hiçbir anlaşmayı ihlal etmiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki gelişmeler için “Rus hava güçlerinin desteklediği Suriye ordusu, Türkiye’yle yapılmış hiçbir anlaşmayı ihlal etmiyor” dedi.

Lavrov: Suriye ordusu Türkiye’yle yapılmış hiçbir anlaşmayı ihlal etmiyor

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin İdlib’deki gelişmeleri sorduğu Lavrov, “Han Şeyhun ve çevresindeki alan da dahil olmak üzere İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde yaşananlar gelirsek, desteğimizi alan Suriye ordusu herhangi bir anlaşmayı ihlal etmiyor. Hatırlatmak isterim ki herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığını Devlet Başkanı Vladimir Putin defalarca söyledi” dedi.
 
Lavrov ayrıca, Türkiye’ye İdlib’de ortak devriye çalışması yürütülmesini önerdiklerini, ancak bu hususta şimdilik bir anlaşma sağlanamadığını belirtti. Lavrov, “Suriye toprakları ve askeri hava üssümüze (Hmeymim) yönelik tehdidi yönelten hedeflere karşı tabii ki saldırılarılar düzenlenecekti” diye konuştu. “Ateş açan taraf olan terörist yapılara verilmiş birer cevap mahiyetinde olan bu eylemlere girişilmeyeceği hususunda hiç kimse hiçbir anlaşmaya varmadı” diyen Rusya Dışişleri Bakanı, şöyle devam etti: “Dolayısıysa Suriye ordusunun Han Şeyhun’daki söz konusu terörist yuvasını ortadan kaldırması tamamıyla meşruydu, ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye hususunda belirlediği hedefler bakımından gerekliydiler.”

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler