Lanet olsun

Hüseyin Şenol yazdı: Lanet olsun

Lanet olsun

Hüseyin Şenol - Diğer Yazıları

Taksim, Tahrir veya Köln’deki bir meydanın olması farketmiyor.

Tacizcilere lanet olsun.

Köln ve diğer şehirlerde meydana gelen taciz olayları, göçmen düşmanları tarafından hemen kullanılmaya başlandı.

Irkçılara da lanet olsun.

Köln kenti başta olmak üzere Stuttgart, Hamburg ve Düsseldorf’da yılbaşı gecesi meydana gelen taciz ve gasp olaylarının boyutu yeni mağdurlarla her geçen gün büyürken, şiddet karşıtı gösteriler yaygınlaşıyor. Tarihi Köln Katedrali ile merkez tren istasyonu arasında, Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli olduğu öne sürülen bazı gençlerin çıkardığı olaylar sonrası Köln’de polise başvuranların sayısının 500’ü geçtiği bildirildi. Köln’deki olaylara karıştığı belirlenen onlarca kişi hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

 

„Irkçılığa izin verilmemeli“

DİDF gibi bir çok göçmen ve Alman örgütlenmeleri de yaptığı açıklamada, yılbaşı gecesinde Köln’de yaşanan taciz olaylarını kınayarak, suça karışanların cezalandırılmasını talep etti. DİDF tarafından yapılan açıklamada, „Kadınlara yönelik taciz ve tecavüze asla müsamaha gösterilemez ve bunu yapanlar en kısa zamanda en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Kadının onurunu ve haysiyetini yok sayan bu egemen zihniyete karşı her alanda ve her zaman mücadele etmek gerekiyor“ dendi.

 

Köln’de taciz olayları protesto edildi

Köln kentinde çoğu kadın binlerce kişi, yılbaşı gecesi yaşanan toplu taciz, gasp ve şiddet olaylarını protesto etti. Olayların yaşandığı tarihi Köln katedrali ile merkez tren istasyonu arasındaki meydanda toplanan protestocular yaşananlara tepki gösterdi. Çok sayıda kadın derneğinin destek verdiği gösteride, „Kadına şiddete hayır“, „Kadının vücudundan ellerini çek“, „Cinsel istismara hayır“ şeklinde pankartlar açıldı.

 

PEGIDA’nın gösterisi

Aynı gün ırkçılar da meydana çıkarak, göçmen düşmanı tavırlarını bir kez daha sergilediler.

İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi, Nasyonal Demokrat Parti (NPD) sempatizanlarıyla birlikte, yılbaşındaki yaşanan olayları bahane ederek yabancı karşıtı gösteri yapmak istedi ancak polis müdahalesiyle karşılaştı.

 

Anti faşistler de meydanları boş bırakmadı

„Köln’de ırkçıları istemiyoruz“ pankartları taşıyan anti-faşist gençler ise ırkçıları protesto ettiler. Merkez tren istasyonu yakınlarından yürüyüşe geçen gençler, olaysız şekilde Ehrenfeld semtine ulaştı.

            Öte yandan Bavyera eyaletinin Freilassing kentinde 400 ırkçı, sığınmacı karşıtı gösteri düzenledi. Irkçı grubun yaptığı eylemin yanı sıra anti-faşist grupların da karşıt gösteride bulundu.

            Daha önceki bir gösteride „Hitler selamı“ gösteren 3 kişinin bu gösteride tespit edildiği ve bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

 

Rüzgar tersine döndü
            Gelen yüzbinlerce mülteciyi “hoşgeldin” diyerek karşılayan onbinlerce Almanyalıya karşı, bu çoğunluk karşısında ırkçıların tam da sesleri çıksa da, cılız kalmış bir durumdayken, rüzgar tersine döndü. Taciz olayına karışanların büyük çoğunluğunun Kuzey Afrika kökenli olduğu iddia edilince, “Hoşgeldiniz rüzgarı” yerini “Sınırdışı edelim rüzgarına” bıraktı.

            Faşistlerden Hristiyan demokratlara, sosyal demokratlardan yeşillere, bu fırtınaya kapılanların sayısı her geçen gün artarken, ırkçılığın “popüler” hareketi PEGİDA’da güç kazanıyor.

Tam ırkçılığın zaten artış gösterdiği bir ortamda, göçmen düşmanlığını körüklemek Almanya’ya fayda sağlamaz.

Evet rüzgar tersine döndü dönmesine, ama şunu hatırlatmakta fayda var: “Rüzgar eken, fırtına biçer”

 

Etiketler: Hüseyin Şenol, PEGIDA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler