Kuzey Suriye güçleri: Türkiye Afrin’e saldırırsa direniriz, Kobani’de ne yaptıysak aynısını yaparız

Türkiye'nin Suriye'nin Afrin kentine hava ve kara harekatı yapacağı belirtilirken, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin'e bir saldırının olması durumunda direneceklerini söyledi. YPG Sözcüsü Nuri Mehmud de Türkiye'nin saldırısı durumunda Kobani benzeri bir direniş göstereceklerini söyledi.

Kuzey Suriye güçleri: Türkiye Afrin’e saldırırsa direniriz, Kobani’de ne yaptıysak aynısını yaparız

Türkiye'nin Suriye'nin Halep kentinin kuzeyinde yer alan YPG'nin elindeki Afrin'e yapacağı harekatla ilgili Suriye sınırına ve Suriye içerisinde askeri yığınak yaptığı belirtiliyor.

Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre, Türkiye’nin desteklediği cihatçı ÖSO güçleri ile Afrin'e müdahale etmek için son hazırlıklarını yaparken, Rusya ve ABD'den onay almaya çalışıyor ancak bu şimdilik çok zor gözüküyor. Suriye ordusu da Türkiye'nin PYD tarafından ilan edilen Kuzey Suriye Federal Yönetimi tarafından yönetilen Afrin'e girmesine karşı çıkıyor. YPG ve bağlı olduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de olası bir harekata karşılık Kobani, Kamışlı, Menbiç ve Haseke'den Afrin'e ağır silah ile savaşçı takviyesi yapıyor. 

'Kobani'de nasıl direndiysek Afrin'de de direniriz'

Türkiye'nin saldırı hazırlığına ilişkin konuşan Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin'e bir saldırının olması durumunda direneceklerini belirterek, "Biz kimseye saldırmak istemiyoruz. Ancak bize bir saldırı olursa direniriz. Bu bizim temel hakkımızdır. Kobani'de nasıl direndiysek Afrin'de de direniriz. Siyasi ve askeri olarak tüm güçlerimiz büyük bir direniş gösterirler. Kürtler ve bütün demokratik güçler Afrin konusunda tavrını ortaya koyuyorlar. Türkiye'nin Afrin'e girmesine sert bir şekilde karşı çıkıyorlar" dedi.

Konuyla ilgili konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud da Afrin'e yönelik olacak hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini ve Afrin'i koruyacaklarını vurguladı.

'Kurşunlara kimse güllerle karşılık vermemiştir'

Mehmud "Türkiye Afrin'e saldırmak istiyor. Hangi yerden saldırı olursa olsun Afrin'i koruyacağız. Meşru savunma çizgisini esas alacağız. Biz Kobani'de nasıl yaptıysak ve bugün Deyr ez Zor'da nasıl direniyorsak ve meşru savunma yapıyorsak aynısını Afrin'de de yaparız. Kendimizi savunuruz. Kurşunlara karşı kimse güllerle karşılık vermemiştir. Biz de saldırılara karşı direnişle cevap veririz. Bizim direnişimiz de devrimden bu yana göz önündedir. O direnişle Afrin'de direniriz" dedi.

DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus ise, Türkiye'nin Afrin'e girmesi durumunda büyük bir direniş göstereceklerini ifade ederek, "Biz Türkiye'nin Afrin'e girmesine izin vermeyeceğiz. Direniriz. Tepkimiz net" diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler