Kuzey Kore’den ABD’ye yanıt: Üslerin bulunduğu Guam'a saldırı hazırlığımız var

Kuzey Kore resmi haber ajansına konuşan bir askeri yetkili, Guam'daki ABD üslerini hedef alacak ve Hwasong-12 balistik füzelerinin kullanılacağı bir saldırının üzerinde durduklarını açıkladı.

Kuzey Kore’den ABD’ye yanıt: Üslerin bulunduğu Guam'a saldırı hazırlığımız var

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) son yaptırımları sonrası tepkisini her fırsatta dile getiren, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları toplantısında ABD ile söz düellosuna giren ve nükleer silah kullanacağı tek ülkenin ABD olduğunu açıklayan Kuzey Kore, bunun sözde kalmayacağını düşündüren bir açıklama yaptı.

​Resmi haber ajansı KCNA'ya konuşan bir ordu sözcüsü, 'Guam'daki ABD üssü etrafında Hwasong-12 balistik füzeleriyle kuşatma ateşi planının ciddiyetle üzerinde durduklarını' duyurdu. Sözcü, lider Kim Jong-un'un karar verdiği an planın hayata geçirilebileceğini söyledi.

Sputnik'in haberine göre, ​Pasifik Okyanusu'nda bulunan ve Kuzey Kore'ye 3400 km uzaklıkta olan Guam'da Anderson Hava Üssü yer alıyor. Söz konusu üs, B-1 bombardıman uçakları tarafından Güney Kore hava sahasındaki uçuşlardan sonra yakıt ikmali için kullanılıyor.

​Kuzey Kore, BMGK'nın yeni yaptırımlarını 'egemenliğinin ihlali' olarak niteleyerek kınamış, 'ABD'den gelen tehditler sürdükçe nükleer cephanesini geliştirme adımından vazgeçmeyeceğini' duyurmuştu. ASEAN'a katılan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-Ho da 'ABD dışında hiçbir ülkeye yönelik nükleer silah kullanma niyetinde olmadıkları' ama bu durumun bir başka ülkenin ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik eylemine katılması halinde değişebileceğini de belirtmişti.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise "Tepki gösterecekler, tehdit edecekler ama korkup kaçacak değiliz" yanıtını vermişti.

Son olarak dün ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.  Trump, "Kuzey Kore'nin kendi iyiliği için ABD'ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar" demişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler