Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçilerin yargılanmasına tepki

Türkiyeli aktivistler, sanatçılar, hak savunucuları, barış akademisyenleri, vicdani retçiler, ekolojistler, siyasi parti temsilcileri, feministler ve LGBTİ’ler, Kıbrıslı vicdani retçiler Tufanlı, Karapaşaoğlu ve Kanatlı’ya uygulanan insan hakkı ihlaline karşı Kıbrıs’ın Kuzeyindeki yargı, hükümet ve siyasi organlara çağrıda bulundu.

Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçilerin yargılanmasına tepki

SiyasiHaber

Türkiyeli çok sayıda aktivist, sanatçı, hak savunucusu, barış akademisyeni, vicdani retçi, ekolojist, siyasi parti temsilcisi, feminist ve LGBTİ’den oluşan bir grup, Kıbrıslı vicdani retçiler Haluk Selam Tufanlı, Halil Karapaşaoğlu ve Murat Kanatlı’ya uygulanan insan hakkı ihlaline karşı Kuzey Kıbrıs'ın yargı, hükümet ve siyasi organlarına çağrıda bulundu.

Çağrıda vicdani retçiler Tufanlı, Karapaşaoğlu ve Kanatlı'nın hapiste tek tip ile caydırılmaya çalışılmasına karşı çıkılarak “Yaşamı seçip silahı ve militarizmi reddeden insanları zindanlarla, mahkemelerle mücadelelerinden vazgeçirebilmeyi hedeflemek büyük bir yanılgıdır” dendi.

Çağrı metninde “Vicdani ret bir insan hakkıdır. Vicdani retçileri yargılamak ise bir insan hakkı ihlalidir. Kıbrıs'ın Kuzeyinde faaliyet gösteren yargıyı Vicdani Retçileri yargılayarak insan hakları ihlali yapmaması hususunda uyarıyor ve çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Çağrı metni ve imzacılar listesi şöyle:

Bizler aşağıda imzası bulunan yaşam savunucuları olarak Kıbrıs'ın Kuzeyinde yargılamaları devam eden Vicdani retçiler Haluk Selam Tufanlı, Halil Karapaşaoğlu ve Murat Kanatlı'nın Askeri Mahkeme tarafından devam etmekte olan yargılama ve zindanda uygulanan insanlığa aykırı tek tip ile caydırmaya çalışma sürecini kabul etmiyoruz. Yaşamı seçip silahı ve militarizmi reddeden insanları zindanlarla, mahkemelerle mücadelelerinden vazgeçirebilmeyi hedeflemek büyük bir yanılgıdır. Bizler bunun yanılgı olduğunu daha önceden birçok vicdani retçi arkadaşlarımızın işkenceye, sürgüne, zindana rağmen gösterdikleri kararlılıktan biliyoruz. Vicdani ret bir insan hakkıdır. Vicdani retçileri yargılamak ise bir insan hakkı ihlalidir. Kıbrıs'ın Kuzeyinde faaliyet gösteren yargıyı Vicdani Retçileri yargılayarak insan hakları ihlali yapmaması hususunda uyarıyor ve çağrıda bulunuyoruz.

İmzacılar:
Acun Karadağ
Adnan Vural
Alper Taş
Ateş Alpar
Barbaros Şansal
Dilaver Demirağ
Dilek Hattatoğlu
Ercan Aktaş
Eren Keskin
Eylem Tuncaelli
Fatin Kanat
Filiz Kerestecioğlu
Galip Deniz Altınay
Halil Savda
Hüda Kaya
İrfan Eroğlu
Mehmet Lütfü Özdemir
Mehmet Tarhan
Meral Geylani
Muhammed Cihad Ebrari
Murat Can Mutlu
Nurten Ertuğrul
Ömer Gergerlioğlu
Semra Somersan
Sergen Sucu
Sharo İbrahim Garip
Suavi
Tuğrul İlter
Umut Bozkurt
Veli Deniz
Veli Saçılık

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler